Fortsæt til indhold

Uden hjælp kan delfinen i Skærbæk dø

Det ser ud til, at delfinen ved Skærbæk lider

Arkiv
Peter Friis Autzen

Eksperter fra Fjord & Bælt i Kerteminde er kørt til Skærbæk for at se nærmere på den delfin, der i de seneste dage har svømmet rundt i havnebassinnet og farvandet ud for havnen. Som tidligere beskrevet i dag, hænger der tilsyneladende noget net, snor, reb eller lignende ud af delfinens mund. Og det har øjensynligt hængt der i flere dage.
"Det kunne tyde på, at den har slugt noget. Og det er ikke godt," siger Jakob Højer Kristensen fra Fjord & Bælt.
Hvis det drejer sig om fiskenet eller lignende kunstmateriale, kan delfinen ikke fordøje det. I så fald vil den ende med at dø af det. Med mindre den får hjælp.
"Men en stor og stærk delfin er ikke så let at hjælpe. Selv i fangeskab skal der adskillige mennesker til at holde en tam og trænet delfin. Og en hjælpeaktion er også et sikkerhedsspørgsmål for de involverede mennesker," siger Jakob Højer Kristensen, som i øvrigt heller ikke er sikker på, at man overhovedet kan fange delfinen for at hjælpe den. Eller aflive den, hvis dét skulle komme på tale.
Så hvad kan man gøre?

"Det er et rigtig godt spørgsmål. Nogle gange må naturen gå sin gang," siger Jakob Højer Kristensen.
Jakob Højer Kristensen er ikke i tvivl om, at delfinen lider.
"Det er ikke naturlig adfærd for en delfin at svømme rundt i så lille et område mange dage i træk. Og slet ikke inde et lille havnebassin. Jeg kan forstå, at den ofte lægger sig med bugen i vejret og står med hovedet lodret op. Det tyder helt klart på, at den har et problem," siger han.

Delfinen svømmer rundt ved og i Skærbæk havn. Foto: Ole Klottrup