Fortsæt til indhold

18 irakere i en autocamper

Arkiv
Arkiv

En 49-årig tysk statsborger blev ved retten i Sønderborg idømt 10 måneders fængsel for menneskesmugling. Samtidig blev han udvist af Danmark med indrejseforbud i seks år.

6.000 euro

Manden blev dømt for den 25. august i år at have hjulpet 18 irakiske statsborgere med at indrejse i Danmark. Han blev i en lejet autocamper med de mange mennesker standset ved en fælles kontrol udført af Syd- og Sønderjyllands Politi og SKAT kort efter den dansk/tyske grænse. I autocamperen fandt politiet 6000 Euro.
En enig domsmandsret fandt manden skyldig i menneskesmugling under særligt skærpende omstændigheder efter straffelovens paragraf 125a. Retten fandt, at mandens handlinger var sket som led i organiseret og systematisk menneskesmugling og lagde ved udmålingen af straffen vægt på antallet af illegale.

Nægtede sig skyldig

Den tiltalte nægtede sig skyldig.
Han ankede dommen til landsretten, men kærede ikke kendelsen om varetægtsfængsling under appelsagen.