Eneste med iværksætterfestival for tredje år i træk
Odenses Iværksætterfestival har været i fuld gang siden mandag og slutter i morgen, fredag.
"Vores festival er ikke alene et godt tilbud til landets iværksættere. Den er også et stærkt signal om, at Odense vil iværksætterne og den gode idé. Vi er en by i stor forvandling og udvikling, og det bliver kun understreget af vores aktive og alsidige iværksættermiljø", siger by- og kulturrådmand Jane Jegind (V) i en pressemeddelelse.
Og det er ikke kun de lokale iværksættere, der har fået øjnene op for festivalen. 30 procent af deltagerne kommer til Odense fra det øvrige Fyn, Jylland og Sjælland.
"Jeg driver virksomhed i Hobro og har indlogeret mig hos en veninde i Odense, som også er iværksætter. Hun har fortalt meget om Stjerneskibet og Iværksætterfestivalen. Indtil videre har det været helt fantastisk at være med, og det betyder meget for mig, at jeg holder mig opkvalificeret", siger iværksætter Anette Jensen Smith.
Projektleder Laila Burcharth fra Stjerneskibet, som har arbejdet på højtryk med planlægningen af festivalen, melder om ventelister til de mange arrangementer. Hun vurderer foreløbigt, at det samlede antal tilmeldinger er cirka 50 procent højere end sidste år.
Odense Kommune nomineret
Odense er sammen med fire andre kommuner med i kapløbet om titlen som "Årets Iværksætterkommune".
En pris, der årligt uddeles til den kommune, der tilbyder de bedste forhold til de lokale iværksættere.
Bag prisen står Dansk Erhvervsfremme. Vinderen bliver kåret fredag,