50 år og specialist i strømpeforing
Stifteren af entreprenørvirksomheden Peter Meyer A/S i Lille Skensved, er en iværksætter, der hele tiden tænker i nye løsninger, der gavner kunderne og forretningen. Han fylder 50 år.
LILLE SKENSVED: Iværksætter Peter Meyer fylder 17. november 50 år med sin virksomhed Peter Meyer A/S i topform.
Der er stadig fuld drøn på ambitionerne for væksten i virksomheden, der ligger i Lille Skensved ved Køge. Peter Meyers vision er at være en af de bedste på markedet, hvor virksomheden har specialiseret sig i strømpeforing af kloakker, tv-inspektioner og gravearbejde.
Med 38 medarbejdere og fulde ordrebøger er virksomheden vokset støt og roligt, siden Peter Meyer for 20 år siden etablerede sig som entreprenør. I 1998 blev han kloakmester, da han syntes, at det var mere spændende end belægninger, beton- og gravearbejde.
Siden 1999 har han udelukkende kørt sin forretning med strømpeforing og renovering af kloakker, og i 2000 overgik Peter Meyer til et aktieselskab.
- Vi udvikler os hele tiden, for vi vil være så gode, at vi hele tiden er med på, hvad der sker på det her marked. Vi vækster stille og roligt – og vil hellere være stærkere end at være store. Jeg bruger meget tid på udviklingen af virksomheden, at få justeret produktionen, undersøge nye teknikker – og selvfølgelig i at støtte mine medarbejdere i at finde smartere måder at løse opgaverne på, siger Peter Meyer, der for fire år siden flyttede virksomheden fra Stevns til Lille Skensved, da lokalerne blev for små.
Specialisering i strømpeforing
Mange af opgaverne kommer gennem det offentlige via kommuner og institutioner og forsikringsselskaber og boligforeninger.
Men også erhvervsvirksomheder, andre kloakmestre og private er blandt kunderne.
70 procent af opgaverne handler om den såkaldte strømpeforing, som giver kloakledningen en stærk beskyttelse mod eksempelvis rotter og rødder.
- At strømpefore er i bund og grund at støbe nye rør i de gamle rør. Det kan gøres uden at grave det hele op, da teknikken er så smart. Der skabes et nyt rør inden i det gamle ved hjælp af en særlig filtpose, der hærdes med en masse. Det giver den stærke beskyttelse mod rotter og rødder – og sparer kunderne for dyre opgravninger og udskiftning af de eksisterende rør, forklarer Peter Meyer.
Certificering sikrer opgaver
Da der i Danmark kun er fem-seks virksomheder, der har en særlig certificering – No Dig – som er en kontrolordning for ledningsrenovering under Dansk Byggeri.
Det har gjort Peter Meyer mere og mere kendt i markedet. Mange af tv-inspektionerne kører gennem Kloakmestrenes tv-kontrol-ordning.
- Vi bliver meget brugt af det offentlige, boligforeninger, forsikringsselskaber og private, fordi vi har beviser på, at vi er dygtige til det, vi laver. Det giver kunderne tryghed, at vi har de rigtige certificeringer og topmoderne udstyr både inden for strømpeforing og tv-inspektion, fortæller Peter Meyer, der derfor også er underleverandør til alle de kloakmestre, der ikke selv kan strømpefore kundernes kloakker.
Derfor er der også store investeringer i det dyre udstyr til de to specialer.
Fire dages uge for folk i marken
Virksomheden bruger i dag mere tid på administrativt arbejde end da Peter Meyer etablerede sig som selvstændig – og der sidder da også syv-otte mand på kontoret og styrer organisationen og projekterne.
- Det er vigtigt, at vi har fuld kontrol over, hvordan vi kører et projekt, så vi får tilrettelagt arbejdet ud fra det materiel, vi har, og den viden, vi har om projekterne på den enkelte byggeplads. Der skal hele tiden følges op på folkene og kunderne, så vi får afregnet til tiden, fortæller han.
Hans mandskab kører firedages uge fra mandag til torsdag, da processen med strømpeforinger kræver, at arbejdet gøres færdigt, når det først er påbegyndt. Det dur ikke, hvis man skal hjem og køre ungerne til badminton klokken halv fire.
- Nogen synes det er rart med en fire-dages uge, men der er også medarbejdere, som ikke kan have sådan et job. Det kræver, at der er klart afstemt med familien, fortæller Peter Meyer.
Skal agere som et fodboldhold
Der er mange af de ansatte, der har været i virksomheden i del år. Der er for eksempel både en, der har været der i ti år og en anden i 14 år.
- Vi har jo visionen om at være blandt de bedste på markedet – og derfor prøver jeg også at holde på medarbejderne og sørge for, at de trives med det, de laver. Jeg lægger op til en god og åben dialog, og medarbejderne får luftet deres problemer, så vi sammen kan løse det, siger Peter Meyer om det at holde på medarbejderne i en branche, hvor mange hurtigt skifter job.
- Jeg stoler på, at mine medarbejdere kan deres faglighed, når de kører herfra om morgenen. Har de et problem, er jeg her som backup – uanset om det er dag eller nat. Jeg forventer også, at de passer deres arbejde med respekt for både kolleger og kunderne. Vi skal samlet agere som et stort fodboldhold. Vores fælles mål er at holde fokus på kunderne og levere kvalitet. Det er dem, der betaler regningerne,« konstaterer Peter Meyer.
Virksomheden har også en Danmarksmester i rørlægning, da svenden Anders Kjær vandt mesterskabet tidligere i år.
- Det viser jo, at vi har dygtige medarbejdere, der går op i det, de laver. Både han selv og vi er stolte af, at han er Danmarksmester i rørlægning. Det smitter da af på kollegerne og giver noget værdi for os som arbejdsplads, påpeger virksomhedsejeren.
Medarbejderne er ikke robotter
Virksomheden har da også lige været lukket ned i par dage, hvor medarbejderne har været sammen i to dage - for at teambuilde med jægersoldater og finde bløde værdier i en skov i Faxe.
Medarbejderne skal lære hinanden godt at kende og blive rystet sammen, så de også i hverdagen løser de professionelle opgaverne optimalt. Hvert år bliver medarbejdere og ægtefæller også inviteret til en julefrokost med overnatning.
Medarbejderne kan stort set holde ferie, når de passer dem – og er der en, der bliver skadet, så bliver de sendt afsted til genoptræning.
- Jeg ser medarbejderne som hele mennesker – de er ikke robotter. Det tager også lidt tid at sætte sig ind i det, vi laver. Det tager et år til halvandet at lære folk om strømpeforing eller tv-inspektioner, selv hvis de ved lidt i forvejen. Med en hård konkurrence i markedet, skal jeg sørge for, at Peter Meyer A/S er en attraktiv arbejdsplads, siger fødselaren.
Ser potentialet i medarbejderne
Det kan projektleder Thomas Weber godt skrive under på. Han har været i virksomheden i ti år – og synes både virksomheden og han selv har været igennem en spændende udvikling.
- Det her er en virksomhed, hvor man får ansvar. Der er ikke langt fra manden på gulvet til ledelsen, hvis der er noget man godt kunne tænke sig at arbejde med. Her er frihed under ansvar – og jeg startede selv om bagmand på en tv-inspektionsbil og styrer i dag de større entrepriseprojekter og leder dagligt mandskabet, siger Thomas Weber og roser Peter Meyer for at se potentialet i medarbejderne og lader dem påtage sig ansvar.
Rotter er de bedste arbejdsgivere
Peter Meyer er på ingen måde nervøs over, at ordrebøgerne skal blive tomme. Der er gang i renoveringen af de danske kloakker konstant – så det er ikke en branche, der vil gå i stå.
- Kloaknettet i Danmark er så dårligt, at der hele tiden er noget at arbejde på. Det er her kommunerne har sparet – og rotterne giver os en god hjælp. De er vores bedste arbejdsgivere. Når det offentlige renoverer kloaknettet, flytter rotterne ind på private grunde – og så bliver vi kontaktet af forsikringsselskaberne, konstaterer Peter Meyer, der mest ser sig selv som en iværksætter, der hele tiden får nye idéer til ting, der ikke er prøvet før.
Det er også med til, at Peter Meyer A/S vokser stille og roligt.
pm