Fortsæt til indhold

Se Kolding Å i nyt lys og få en tur i brintbilen

Arkiv
Arkiv

Det bliver et anderledes syn at krydse Søndergadebroen over Kolding Å på Kulturnatten den 21. august. Åen nedenfor Sinnerup vil være badet i blåt lys, og på pladsen ved åen kan gæsterne få viden om miljø-, energi- og klima i Kolding. Det kommer blandt andet til at handle om at producere el og varme til busbænke og ungdomsboliger. Og så kan man opleve en revolutionerende brint-bil og endda bestille en prøvetur. Det er BlueKolding, det tidligere Kolding Spildevand, der står bag, i samarbejde med Hyundai. Det skriver Kolding Spildevand i en pressemeddelelse.

”Vi vil rigtig gerne fortælle om de mange forskellige ting, vi gør for miljøet og for at klimasikre Kolding. BlueKolding er stadig det selskab, der renser spildevandet, faktisk 15 mia. liter om året, men vi er også det selskab, som hele tiden tænker i nye måder at udnytte den energi og de ting, der bliver til overs i processerne. Det handler om hele tiden at udvikle og tænke i nye løsninger, der kan skabe et bedre miljø – både nu og i fremtiden,” forklarer bestyrelsesformand for BlueKolding, Knud Erik Langhoff (K), i pressemeddelelsen.

BlueKolding har eksempelvis mange biler, som blandt andet skal fragte medarbejderne rundt for at servicere renseanlæg og pumpestationer og meget andet. Derfor er transport ét af de steder, hvor det er oplagt at tænke i nye løsninger. Et eksempel er den brintbil, som BlueKolding netop har købt hos Hyundai.

”Der bliver stillet stadig større krav til bilers bæredygtige formåen – både af privatpersoner og landets kommuner. Det er ikke længere nok at køre længere på literen. Behovet for at tænke i nye baner og alternativer til de fossile brændstoffer har måske aldrig været større”, fortæller pressechef for Hyundai Bil Import, Annegrethe Skovby og forsætter:

”Den brint-drevne Hyundai ix35 er den første serieproducerede brintbil nogensinde, og den kan køre op til 594 km. på en tankfuld brint. Det tager kun 3-4 minutter at fylde tanken op, ligesom i en normal benzin- eller dieselbil, og dens eneste ’forurening’ er faktisk rent vand.”

På Kulturnatten kan publikum opleve brintbilen, en Hyundai IX35, og bestille en prøvetur i den.