Fortsæt til indhold

Erhvervsskolernes fodboldcup afvikles også i Køge

Arkiv
Arkiv

FODBOLD: Superligaen er for længst skudt i gang – og snart er det også tid til, at landets erhvervsskoleelever skal på græs til deres egen fodboldturnering, ES Cup Fodbold.
Til september gives bolden op i 12 byer - Esbjerg, Silkeborg, Køge, Hillerød, Randers, Nykøbing Falster, Holstebro, Aalborg, Kolding, Slagelse, Odense og København.
Sidste år var der dømt fodboldfest, da næsten 2.000 elever fra landets erhvervsfaglige uddannelser pakkede taskerne og snørede fodboldstøvlerne til ES Cup Fodbold – Dansk Firmaidrætsforbunds fodboldturnering for Danmarks erhvervs-, produktions- og SOSU-skoler. Fodboldcup'en bliver afholdt hvert efterår.
Til september river elever fra landets erhvervsfaglige uddannelser igen en dag ud af skoleskemaet og erstatter håndværkerfag med fodbolde og socialt samvær.
Eleverne kæmper om æren og titlen som det bedste fodboldspillende erhvervsskolehold til de 12 indledende stævner, der er fordelt over hele landet. De to bedste hold går videre til finalestævnet, der afholdes i Fredericia den 7. oktober.
Lokalt går det løs onsdag den 16. september på banerne ved Ravnsborghallen i Køge. Kampene spilles mellem kl. 10.00 og kl. 15.00.
Læs mere på www.escup.dk.
pm