Fortsæt til indhold

Køge kommune forbedrer de digitale ejendomsrapporter

Arkiv
Arkiv

OPDATERING: Køge Kommune er ved at opdatere Bygnings- og Bolig-registeret, BBR, så oplysninger om kloakering og andre afløbsforhold kommer med. Du får besked i din digitale postkasse, hvis kommunen retter oplysninger i BBR om din ejendom.
Har du fået en besked i din digitale postkasse om, at der er ændret i oplysningerne om din ejendom i Bygnings- og Boligregisteret, BBR? Så er du ikke den eneste.
Lige nu har Køge Kommune nemlig travlt med at opdatere registeret, fordi det fremover også skal indeholde oplysninger om ejendommenes kloakker og andre afløb. De fleste oplysninger har kommunen allerede, blandt andet på tegninger i byggesagsarkiverne.
Som ejer får du en ny BBR-meddelelse, når kommunens folk har rettet i oplysningerne om din ejendom. Også selvom der ikke er forandret noget ved ejendommen for nylig.

Oplysninger til ejendomsmæglerne

Ændringerne i BBR sker for at forbedre de digitale ejendomsrapporter, som ejendomsmæglerne kan bestille hos kommunerne.
Ejendomsrapporten bruges ved køb og salg af ejendom, og oplysningerne til rapporterne hentes automatisk i forskellige offentlige systemer, blandt andet BBR.
Som noget nyt, kan kommunerne nu skrive ind i BBR-registeret, om en ejendom er offentlig kloakeret, og om det er et fælles kloaksystem, hvor regnvand og spildevand løber i den samme ledning eller om der er tale om et separat kloaksystem, hvor regnvand og spildevand løber i hvert deres system.
Nogle ejendomme ude i det åbne land, har egne anlæg til spildevandsrensning og i BBR kan det angives hvilket type anlæg, der er tale om.
Det er også blevet muligt at oplyse om eventuelle påbud, som er givet til en ejendom omkring afløbsforhold. Det vil fremgå, hvis der er meddelt et påbud om, at ejendommen skal kloakeres eller påbud om forbedret spildevandsrensning i det åbne land. Påbud om, at ejendommen skal separatkloakeres vil også fremgå samt en frist for, hvornår arbejdet skal eller skulle have været udført.

Vigtigt for køberne

Alle disse oplysninger kommer fremover automatisk med i de digitale ejendomsrapporter til ejendomsmæglerne, så man kan se, om ejendommens afløbsforhold skal ændres.
Det er godt nyt for dem, der skal købe ejendom, for det kan nemlig give store ekstraudgifter, hvis afløbene ved drømmehuset skal laves om.
Køge skal, lige som landets øvrige kommuner, være færdig med at rette BBR registeret ved årsskiftet. Indtil nu har Køge Kommune rettet oplysninger for cirka 4.000 ejendomme.
Når du modtager en BBR-meddelelse, skal du altid undersøge, om oplysningerne om din ejendom er korrekte.
Har du spørgsmål om BBR-meddelelsen, kan du kontakte Køge Kommunes miljøafdeling på spildevand@koege.dk.
pm