Endte med tre sigtelser og ingen bil
Der var en god grundt til, at en 24-årig mand lørdag nat forsøgte at stikke af fra politiet. Faktisk havde manden flere gode grunde:
"En patrulje forsøger omkring klokken 01.50 at bringe manden til standsning, da han kommer kørende i centrum. Manden stikker af, og omkring Holbergsvej stopper han bilen, hvorefter han forsøger at stikke af til fods. Han bliver dog løbet op af en af betjentene, og anholdt", forklarer Karsten Andersen fra lokalpolitiet i Kolding og fortsætter:
"Man mistænker manden for at køre med for meget alkohol i blodet, og han bliver derfor fragtet til sygehuset til en blodprøve. Desuden er han sigtet for at for forsøge at udgive sig for en anden samt kørsel uden førerret", lyder det fra Karsten Andersen, der også oplyser, at man har konfiskeret mandens bil.
Efter en tur på stationen, er manden blevet løsladt, men der venter altså nu adskillige sigtelser samt et retsligt efterspil.