Fortsæt til indhold

Nej tak til muslimsk skole i Esbjerg

Arkiv
Arkiv

Jonas Christensen, Junghansvej 1, 6000 Kolding, skriver følgende læserbrev:
For et år siden lavede jeg Facebookgruppen ”Nej tak til muslimsk skole i Esbjerg”, hvor jeg ville skabe debat om den skole der sidenhen ikke er blevet til noget.

Det var planen, at man ville starte den muslimske skole Honningbien i Esbjerg fra sommeren 2015, dette er dog ikke sket. Medierne, især Esbjerg Ugeavis var ude og få undertegnede til at fremstå som racist, hvor de sammenkoblede citater fra min Facebook, med den aktuelle debat om skolen.
Samtidig med, at de skrev at opbakningen til skolen var stor. Efterfølgende har man intet hørt til skolen, og det håber jeg heller ikke vi kommer til fremover. Jeg er ikke racist, men det er tydeligt at indvandrere fra ikke vestlige lande, herunder muslimer, har svært ved at integrere sig i Danmark. Det vil en muslimsk skole, som holder disse mennesker væk fra fællesskabet, kun være med til at forværre.
Da vi deltog ved informationsmødet for et år siden, sad mænd og kvinder adskilt, hvert køn havde desuden hver deres indgang. Over halvdelen af de deltagende, især kvinderne, kunne ikke tale dansk, som betød, at der ved informationsmødet var tolk på. Vi blev desuden lovet, at der kunne stilles spørgsmål ved informationsmødet, det fik vi alligevel ikke lov til.

Set i bakspejlet, så er jeg utrolig glad for, at debatten blev skabt, så vi kunne få skolen frem i lyset. Vi skal ikke have skoler i Danmark bygget på islam.