Tradium HTX dyster i geniale opfindelser
Elever fra Tradium HTX kæmper den 23. september om at blive regionens bedste inden for produktudvikling og komme i DM-finalen i Teknologi og Erhvervscase
Kan man udvikle en elektrisk lynnedkøler, der på kort tid kan nedkøle indholdet i en øl- eller sodavandsdåse? Dette reducerer udgifterne til store køleskabe, idet dåserne kan nedkøles én ad gangen, så de ikke behøver være permanent afkølede. Lynnedkøleren kan også anvendes til hurtig – og dermed hygiejnisk – nedkøling af fødevarer, hvilket kan reducere madspild.
Det er ét af hverdagens problemer, som de tre htx-elever Kim Møller Jensen
Jakob Møller Kaad og Jens Kruse Thygesen har valgt at give deres bud på ved DM i Teknologi og Erhvervscase
I alt 73 hold er med ved de regionale mesterskaber (semifinalen), der finder sted i de fem regioner den 23. september – blandt andet i Holstebro, hvor holdet fra Tradium Teknisk Gymnasium deltager.
Målrettede gymnasieuddannelser
"De erhvervsgymnasiale uddannelser har nogle stærke tekniske og erhvervsøkonomiske profiler, og det er DM i Teknologi og Erhvervscase med til at vise. Elevernes projekter er måske endnu et skridt på vejen til en karriere som ingeniør, forretningsudvikler eller måske selvstændig iværksætter", siger René van Laer, der er formand for gymnasieudvalget hos Danske Erhvervsskoler – Lederne, der står bag mesterskabet.
På Tradium glæder adm. direktør Tage Andersen sig til at følge de dygtige htx-elever i konkurrencen.
"Det bliver spændende at se, hvor langt Tradiums htx-elever kan gå deres elektriske lynnedkøler. Måske her ligger en fremtidig eksportsucces", siger adm. direktør Tage Andersen, Tradium.
10 af holdene går videre til finalen, der finder sted 20. oktober hos DI i Industriens Hus i København.