- Det er spændende at være med til at forme udviklingen...
Martin Roald-Arbøl er en af de mange Hvidovreborgere, der på ugebasis bruger en hel del timer på frivilligt arbejde. Siden 1970 har han været aktiv i den lokale atletikklub.
Martin Roald-Arbøl er vokset op i Hvidovre. Han har gået i skole i Hvidovre, og han har haft det meste af sit arbejdsliv i Hvidovre. I 1968 startede han med at gå til atletik i HIF. Der var han 13 år. Han kom der, fordi hans bror allerede gik til atletik, og fordi hans far også var aktiv i den lokale klub. - Min far var også et foreningsmenneske. Så når vi meldte os til et eller andet, så engagerede han sig. Han var ungdomsformand og vi tilbragte allesammen meget tid i den forening, fortæller han. Og engagementet gik hurtigt i arv til Martin Roald-Arbøl. Som 15-årig i 1970 blev han valgt ind i HIF's ungdomsbestyrelse. - Det var klubbens unge mennesker, der valgte nogle til at repræsentere sig. Og det var sjovt og spændende at være med. Det var også på det tidspunkt, at jeg startede som hjælpetræner, og så gik det ellers slag i slag, siger han.
Man kan rykke noget
I 1973, da han knapt var fyldt 18 år blev han ungdomsformand og kom dermed ind i klubbens bestyrelse. Og i takt med at engagementet steg, voksede interessen - også for netop det organisatoriske plan. - På en måde var jeg med til at lave et ungdomsoprør i atletikklubben. Vi syntes ikke, at der blev taget hensyn til det vi mente, og så tog vi skeen i egen hånd og arbejdede for at få nogle rettigheder og noget ansvar, fortæller han. Ud af det kom der blandt andet flere stævner, men også flere sociale arrangementer for klubbens unge medlemmer. - Det gav mig hurtigt en fornemmelse af, at man godt kunne rykke noget, hvis man engagerede sig, fortæller han. Engagementet beskriver han som en del af sin opvækst i et hjem med socialistiske rødder, hvor forældrene var engageret politisk, og hvor der var en fast overbevisning om, at idræt skulle være en del af livet og samfundet. - Det smittede af på mig, og jeg har da også været med til at starte andre ting som Hvidovre Nærradio, og jeg har været en del af HIPS i nogle år, siger han. Uanset hvor kræfterne er blevet lagt er Martin Roald-Arbøl dog altid vendt tilbage til den lokale atletik, og interessen blev ikke mindsket efter han blev valgt ind i bestyrelsen. - Den der lederrolle er jo noget med at gå ind og tage ansvar og organisere noget, siger han. Og netop ambitionerne og lederrollen i den lokale atletikklub har igennem årene udfoldet sig. Også selv om Martin Roald-Arbøl sideløbende har både familie og fuldtidsarbejde som lærer.
Formand foreløbigt i 15 år
I 1984 blev Martin Roald-Arbøl første gang valgt som formand for HIF Atletik. Det fortsatte han med at være frem til 1988. Derefter blev han igen valgt som formand i perioden fra 1998-2004, og nu er han i gang med sin tredje periode, som startede i 2010. I alt - og foreløbig, bør det måske tilføjes - 15 år som formand. Siden han første gang gik ind i klubbens bestyrelse i 1973, er det samlet set kun 6 år han ikke har siddet i bestyrelsen. - Noget af det jeg allerede tidligt stillede som et mål, var at Hvidovres to atletikklubber, HIF og HAK, blev slået sammen. Det lykkedes i 1997, på et tidspunkt hvor det faktisk gik ned af bakke for begge klubber, fortæller han. Ud af det kom der Hvidovre Atletik & Motion, som nu er en af landets absolut bedste atletikklubber. I det hele taget synes han, at udfordringerne i det frivillige arbejde bedst overvindes, hvis man ikke lister rundt om problemerne. Og så lægger han heller ikke skjul på, at det frivillige arbejde bestemt også har givet ham et hav af gode oplevelser undervejs. - Arbejdet sammen med andre frivillige kan på godt og ondt være lidt besværligt, men jeg har også oplevet mange spændende ting. Jeg har aldrig smækket med døren, hvis jeg har været uenig med andre, men har været meget loyal og vedholdende overfor atletikklubben, siger Martin Roald-Arbøl. Ambitionerne har altså ikke manglet, selv om det tidskrævende arbejde har ligget i fritiden. - Jeg gør mange ting for andre mennesker, men jeg gør også noget for mig selv. Det er tilfredsstillende at arbejde med at udvikle tingene og gøre noget. Specielt der hvor jeg kunne forme udviklingen og opnå nogle resultater, siger han og understreger, at det ikke kun handler om at opnå idrætsmæssige resultater.
Det tager tid
Martin Roald-Arbøl er en travl mand. Han vurderer, at han i de travle perioder bruger mellem 15-20 timer om ugen på det frivillige arbejde. - Jeg prøver at begrænse det. I atletikklubben prøver vi at professionalisere en del af arbejdet, og så har vi nogle medlemmer, der både kan og vil lægge et arbejde i klubben. Men det betyder da, at jeg ikke selv får trænet helt så meget, som jeg gerne vil, siger han. Til gengæld har der igennem årene været knyttet rigtig mange oplevelser til arbejdet i atletikklubben. Ud over det frivillige arbejde i Hvidovre Atletik & Motion har Martin Roald-Arbøl været formand for Dansk Atletik Forbund (DAF) fra 2004-2008. Han har dertil været DAF's generalsekretær i perioden fra 1988-2004, i perioden fra 1988-1998 som fuldtidsansat i forbundet. Det er så i øvrigt den eneste periode, hvor han ikke har haft både sit arbejdsliv og fritidsliv i Hvidovre. Dertil er han æresmedlem i både HIF og Hvidovre Atletik & Motion. - Jeg har fået et hav af spændende oplevelser ud af det. Jeg har i kraft af arbejdet i Dansk Atletik Forbund, været vidt omkring. Det har bragt mig rundt til næsten alle verdensdele til internationale mesterskaber, olympiske lege og kongresser. Og nu har jeg så kastet mig over det tekniske område, hvilket betyder, at jeg som Danmarks eneste internationale atletikdommer kommer ud på dommeropgaver forskellige steder i Europa, fortæller han. Sideløbende med det frivillige arbejde er Martin Roald-Arbøl som lærer desuden tillidsmand på Engstrandskolen og bestyrelsesmedlem i Lærerforeningen i Hvidovre.