Fortsæt til indhold

Skoleelever med en iværksætter i maven søges

Arkiv
Arkiv

Projekt Selvstændig 2015 søger elever fra 7. – 9. klasse med en god ide og en drøm om at være iværksætter. Projektet låner deltagerne en startkapital på 2000 kroner samt støtte og vejledning. Interesserede kan komme til Info møde 29. september. Der er ansøgningsfrist tre dage senere

Erhverv Randers, Jyske Bank og UU Randers gentager succes’en og tilbyder iværksætter forløb for unge skoleelever. Flere og flere unge tør at realisere drømmen om at blive selvstændig iværksætter og den udvikling ønsker de tre samarbejdspartnere at understøtte.
Det sker ved en række workshops i løbet af skoleåret indtil afslutningen i maj måned 2016. Den første workshop finder sted 6. oktober. De efterfølgende datoer og program udleveres til informationsmøde 29. september kl. 16 hos i Jyske bank på Østervold i Randers, hvor interesserede unge kan møde op.
Under forløbet hos Projekt Selvstændig vil deltagerne få mulighed for at udvikle og konkretisere deres ide. Bagefter skal den føres ud i livet. I praksis vil det sige, at de unge får hjælp til at drive virksomhed fra oktober til maj. Et eventuelt overskud må de unge deltagere beholde selv. Projektet afsluttes med regnskabsaflægning, udlevering af diplom og præmieoverrækkelse.
Projekt Selvstændig bliver drevet af elevernes lyst og motivation, det skal være skægt at være deltager. Målet er at flere elever bliver opmærksomme på muligheden for at starte egen virksomhed.