Fortsæt til indhold

Søs og Liselotte er klar med kuglepen og blok

Der er praktikanter på redaktionen i denne uge

Arkiv
Arkiv

I denne uge er vi så heldige at få lov til at følge Kim Schou i hans arbejde som journalist, derfor kan du også i denne uge følge vores arbejde og i avisen vil du kunne læse artikler som vi har lavet.
Her er lidt kort om os begge:
Mit navn er Liselotte Lage, jeg er 15 år gammel og går i 9. Klasse på Sct. Jacobi skole. I denne uge vil Søs og jeg være til at finde på lokalavisen, hvor vi er praktikanter. Jeg ser meget frem til at lære om hvordan det er bag avisen og hvordan det er at være journalist.
Mit navn er Søs Schnefeldt, jeg er også 15 år gammel og går i klasse med Liselotte på Sct. Jacobi skole. I Min fremtid vil jeg gerne være journalist, så derfor er det virkelig hyggeligt og fedt at kunne komme i praktik her hos Lokal Avisen Varde.
Her fra morgenstunden har vi været i gang med at bearbejde politistof fra weekendens begivenheder.