Fortsæt til indhold

F16 jager styrtede i Nordsøen

Fighter Wing Skrydstrup mistede ét af sine F16 fly i går ved at kontrolleret styrt ud for Rømø

Arkiv
Af Peter Rasmussen

Trods indsats i flere krige er det 15 år siden at Danmark senest mistede et jagerfly. I går skete det så igen.
Heldigvis var det under så kontrollerede former, som sådan noget kan. Piloten skød sig ud af flyet før styrtet, og er i god behold.
Flyet var på en træningsmission da piloten, kort efter starten, kunne konstatere at der var problemer med landingsstellet. I et samarbejde med piloten i det "makker-fly", som var med på missionen samt personel på jorden, forsøgte man at løse problemet. Det viste sig, at være umuligt. Derfor planlagde man en "kontrolleret udskydning", som det hedder på fagsprog.
Flyet cirklede rundt over et havområde ud for Rømø. Dels for at sikre at styrtet ikke ville være til fare for andre, f.eks et skib på havet, og dels for at tømme det for brændstof. Og efter ca. en time skød piloten sig så ud med flyets katapult.
Piloten blev kort efter samlet op af en redningshelikopter fra Fighter Wing Skrydstrup og fløjet til lægetjek. Man udskydes med stor kraft, og kan komme til skade. Heldigvis var piloten uskadt. I dag arbejder man så med at bjærge flyet.