Fortsæt til indhold

3 institutioner trues af lukning

Børne og Skoleforvaltningen peger på Tornhøj, Grantoften og Filuren

Arkiv
Arkiv

Pilen peger på Børnehaven Tornhøj i Jyllinge, Børnehuset Grantoften i Viby og vuggestuen Filuren i Roskilde, når Børne- og Skoleforvaltningen skal give et bud på, hvilke institutioner, der skal lukke i løbet af året. Årsagen er det stærkt faldende børnetal i Roskilde Kommune. Faktisk står hele 600 pladser til børn i alderen 0 til seks år i øjeblikket gabende tomme. Dermed bliver det svært for disse institutioner få økonomien til at løbe rundt, da pengene følger det enkelte barn. Tidligere har kommunen flere gange forsøgt at tildele nogle institutioner nådesstødet, men det har ofte været populære steder med lange ventelister. Truslen har affødt ramaskrig blandt forældre, der er gået på barrikaderne for deres børn og pædagoger, og flere gange har institutionerne reddet sig selv ved at blive private.

Nye metoder

Denne gang har forvaltningen, på politikernes ordre, taget nye metoder i brug. De har først lavet en grundig analyse ud fra nye lukkekriterier. Det vil blandt andet sige, at de vil forsøge at undgå at lukke de mest populære med lange ventelister. Til gengæld går de stadig efter nogle af dem, der er dyrest i drift i de områder med for få børn. Desuden skal de nye lukninger ske efter 1. maj i år, så det går ud over så få børn som muligt, da flere starter i SFO på dette tidspunkt. Men det er stadig ikke helt sikkert, at de tre udpegede institutioner lukker.

Flere børn i Vindinge

I Vindinge ser situationen helt anderledes ud. Her er for få pladser, da der bliver født langt flere børn end forventet. Derfor er man i denne del af kommunen netop nu i gang med at ansætte dagplejere. Forvaltningen lægger op til, at der skal laves yderligere 20 vuggestuepladser med mulighed for at tilknytte 20 børnehavepladser i den kommunale bygning, hvor klub Tingstedet i øjeblikket er. Forslaget sendes i høring i denne uge. ag@roskildeavis.dk