Fortsæt til indhold

Børneinstitutioner lukker

Slut med Grantoften, Tornhøj og Filuren

Arkiv
Anette Gundlach

Børnehaven Tornhøj i Jyllinge og Børnehuset Grantoften i Viby lukker. Samtidig bliver vuggestuen Filuren lagt sammen med Børnehuset Dommervænget.
For at så få børn som muligt skal skifte institution, bliver de nedlagt mellem maj og august i år. I denne periode starter de kommende 0-klassebørn i skole og SFO.
Forældrene til de børn, der bliver ramt af lukningerne, får mulighed for selv at vælge mellem alle ledige pladser på andre daginstitutioner.
Hvis forældrene ønsker det, kan de også få flyttet børnene samlet sammen med de medarbejdere de små poder er knyttet til.
Institutionerne lukker, fordi børnetallet er faldet i Roskilde Kommune, hvilket udhuler institutionernes økonomi.

Flere børn i Vindinge

I Vindinge kan man til gengæld oftere høre pludren af børn. Her er børnetallet nemlig stigende, og det betyder, at der er for få pladser til de mindste.
Derfor får området 20 nye vuggestuepladser, som senere kan efterfølges af 20 børnehavepladser
De nye vuggestuepladser rykker ind i den nuværende klub Tingstedets lokaler, når den flytter hen i nye lokaler.

ag@roskildeavis.dk