Vejle ønsker muslingefiskeri i fjorden
Det skal igen være tilladt at fiske muslinger i Vejle Fjord. Men kun bestemte steder
Muslingefiskeri kan være til gavn og glæde for miljøet og samtidig være erhvervsmæssigt attraktivt. Derfor skal det igen tillades at dyrke og fiske muslinger i fjorden.
Det mener byrådets Natur- & Miljøudvalg, der har studeret en rapport fra Danmarks Tekniske Universitet om emnet.
“Det giver god mening af 'høste fjordens frugt'. Men det skal selvfølgelig ske uden at ødelægge naturen,” siger udvalgsformand Søren Peschardt (S).
I dag er det kun tilladt at skrabe muslinger i forbindelse med prøver. For nogle år siden var fiskeri nemlig tæt ved at ødelægge bundforholdene og dermed levevilkårene for muslinger, andre dyr og planter.
Renser vandet
Muslinger kan dyrkes på geografisk begrænsede banke, og omfanget kan indrettes efter landmændenes kvælstofudledning til vandet.
“Muslingerne er nemlig med til at rense vandet. Så muslingerne er en vigtig spiller, når det drejer sig om at forbedre vandkvalitet,” siger Søren Peschardt.
Udvalget lægger op til, at muslinge-dyrkning og -fiskeri tillades i bestemte områder i yderfjorden, hvor vandmiljøet vurderes at kunne tåle det bedre end inderfjorden.
Dyrkningen, som mindst én lokal fisker har udtrykt ønske om at få lov til, skal ske med mulighed for at standse det, hvis det vurderes at gøre skade på miljøet.
“Muslingefiskeri kan vansire bunden. Så der skal selvfølgelig holdes øje med det. Men så længe dyrkningen giver mening økonomisk og for miljøet, synes jeg, at det er ok,” siger Søren Peschardt.
Udvalget har sendt sin anbefaling til NaturErhvervsstyrelsen.