Groft brød giver gode ishockeyspillere
Også i denne sæson kan man støtte VIK ved at købe "Hockeybrød" hos Nielsens Bageri
Idéen blev allerede afprøvet - med succes - i fjor, og i år er den blevet forfinet. Nielsens Bageri - med afdelinger i Vojens og Padborg - har også "Hockeybrød" på programmet i denne sæson.
"Denne gang har vi gjort det endnu mere sundt og groft," fortæller Mette Nielsen fra Nielsens Bageri:
"Vi havde jo en dialog med ishockeyklubben, og de synes at et sportsbrød skal være noget man kan blive mæt af - og som styrker. Så denne gang er "Hockeybrødet" et rugbrød med hele 70 procent fuldkorn," fortæller hun.
Hockeybrødet bliver lanceret på den kommende weekends messe i Haderslev Idrætscenter, hvor friske hockeydrenge og -piger vil gå rundt med smagsprøver. Nielsens Bageri giver 1,50 krone til Vojens Ishockey Klub for hvert solgt brød - både i Vojens og Padborg.
"Ishockey er også stort i Padborg. Der er mange som kører herop og følger SønderjyskE, så vi sælger også mange hockeybrød dernede," fortæller Mette Nielsen, der denne dag præsenterer det nye brød sammen med nogle af ishockeyklubbens unge talenter.