Fortsæt til indhold

"Jeg er blevet mere modig"

For tredje gang er der valg til Fredericias ungebyråd

Arkiv
Lars Saugbjerg

“Før var jeg faktisk meget genert. I dag tør jeg sige min mening, uden at være bange for at blive trampet ned.”
20-årige Cecillia Marie Nielsen har været ungeborgmester i Fredericia siden valget i 2012. Nu skal hun afløses. Den 4. februar stiller 28 unge kandidater op til valg.
“De 21 kandidater, som bliver valgt ind i ungebyrådet, kan glæde sig til mange spændende oplevelser og udfordringer,” lyder det fra Cecillia Marie Nielsen, der pakker en masse positive ting i bagagen, når hun forlader sin post.
“Indsigt og forståelse. Før var kommunen et underligt begreb. Nu ved jeg, hvad det vil sige at være politiker, og jeg har fået en forståelse for, hvor svært det er at drive en virksomhed som kommunen. I det hele taget har ungebyrådet været med til at definere, hvem jeg er. Teamwork er også en stor del af ungebyrådet. De nye medlemmer skal kaste sig ud i det. Tag imod udfordringerne, også selvom de lyder kedelige. De mest kedelige kan vise sig at være de sjoveste,” siger Cecillia Marie Nielsen.
Indflydelse

Ungebyrådet er ikke politisk i sig selv. Kandidaterne stiller ikke op for et parti. Det handler i stedet om at have lyst til at være med til at udvikle idéer og have interesse for, hvad der sker i byen.
“Jeg synes, at vi bliver hørt. Vi har haft indflydelse på flere områder, for eksempel De Orange Haller. Vi har været med fra starten, og har været involveret i alt fra regler, rammer og åbningstider. Vi har også været med i Grow Your City, FredericiaC, kulturnat og biblioteksrådet. Ungebyrådet er ikke bare for sjov,” konstaterer Cecillia Marie Nielsen, der dog fremhæver en sjov oplevelse.
“I 2012 var vi i Bradford i England. Her mødte vi byens ungdomsråd, og to råd fra Frankrig. Jeg boede sammen med fire franskmænd, der ikke kunne engelsk. Og jeg kunne ikke fransk. Det var en fantastisk uge.”
Til trods for de gode oplevelser er det ikke på den politiske scene, at Cecillia Marie Nielsen vil slå sine folder. Til sommer er hun færdig på IBC.
“Jeg vil gerne være sygeplejerske. Som politiker kan man hjælpe et samfund, eller måske en hel gruppe mennesker. Som sygeplejerske kan jeg hjælpe det enkelte menneske, og det tiltaler mig. Sygeplejerske er noget jeg vælger. Politiker er noget, man bliver valgt til.”
Engagerede unge

Da der for fire år siden for første gang var valg til ungebyrådet, var der 60 kandidater. I 2012 var der 33. I år står 28 kandidater klar. På valgsiden Ungevalg7000.dk er alle kandidaterne præsenteret. Her har de også skrevet om deres mærkesager, og nogle af dem har lavet deciderede valgvideoer.
”De unge brænder virkelig for det, og det er fantastisk at opleve, hvor engageret de har kastet sig ud i valgkampen,” siger chefkonsulent Gurli Tinggaard Nielsen, som er koordinator for ungebyrådet.
Det er et gennemgående træk for kandidaterne, at de ønsker mere indflydelse. Det gælder selvfølgelig i forhold til dem selv med håbet om at blive valgt til ungebyrådet, men også generelt i forhold til unge i Fredericia. Det glæder formand for Børne- og Uddannelsesudvalget Susanne Eilersen (DF).
”Jeg bider mærke i, at kandidaterne ønsker, at unge generelt skal have mere indflydelse, og særligt, at de også er med på at yde og tage et ansvar. Det ser jeg som et glædeligt tegn på, at de unge vil demokratiet i vores by,” siger Susanne Eilersen.
”Kandidaterne udtrykker en stor interesse for byen og hvad den indeholder, og de har mange idéer, som vi glæder os til at høre mere om i byrådet. Jeg ønsker alle et godt valg.” tilføjer hun.