To ministre i Broager i morgen
Det drejer sig om frivillige brandværn, når to ministre og lokale politikere i morgen kommer til Broager
I morgen fredag den 6. marts får Broager Frivillige brandværn på Nejsvej i Broager besøg af ministre og toppolitikere fra Christiansborg.
Det ser således omsider ud til at lykkes at få forsvarsministeren og skatteministeren til Broager. Besøget var oprindeligt planlagt til at skulle finde sted allerede i september, men blev aflyst i sidste øjeblik.
Baggrunden er den aktuelle debat, der kører omkring landsdækkende nedskæringer og besparelser i brand- og redningsberedskabet.
De Sønderjyske frivillige brandværn og lokale politikere har protesteret mod besparelserne med bl.a. det argument, at arbejdet som brandmand er frivilligt og totalt ulønnet.
Det er med andre ord ganske billligt at drive brand- og rednings operationer i Sønderjylland. Samtidig er Brandværnene kulturbærere i mange lokale samfund med bl.a orkestre, julearrangementer, hjælpere/arrangør til byfester med mere.
Det er de forhold som forsvarsminister Nicolaj Wammen, skatteminister Benny Engelbrecht, politisk ordfører Ellen Trane Nørby (V), lokale politikere samt kvalificerede personer inden for brand og redning skal se og tale om.