Tricktyve hos boghandler
Borup Bøger og Papir havde onsdag eftermiddag besøg af et par tricktyve, der fik snydt sig til 500 kroner. Snyderiet skete i forbindelse med et køb af blyanter for 100 kroner.
Det var et udenlandsk par, som ville betale blyanterne med en 1.000 kroner seddel. Da de skulle have penge retur, mente de ikke, at blyanterne ikke skulle koste så meget, og de fortrød købet.
Det skete under så meget postyr og forvirring, at det lykkedes for parret at få 500 kroner for meget retur. Men det opdagede personalet først, da parret havde forladt forretningen.
De to tricktyve kørte fra stedet i en grå personbil. Politiet har fået følgende beskrivelse af parret: Kvinde, 25-30 år, 150-155 cm høj, spinkel kropsbygning, sort hår, store mørke øjne, muligvis af indisk afstamning. Hun bar en flerfarvet lang kjole og et lilla tørklæde. Manden var mellem 25 og 30 år, 160 cm høj, spinkel af kropsbygning, kort sort hår, lille tyndt overskæg og eventuelt af indisk afstamning. Han bar almindeligt tøj, og talte gebrokkent engelsk.
Tricktyveriet fandt sted ved 16-tiden. Har man set personerne, vil politiet gerne have et tip på telefon 114.
ja-