Fortsæt til indhold

KØS inviterer ind i bunkeren

"Farver påvirker sindet", var en af Poul Gernes' grundtanker. Og i den kommende tid viser kunstmuseet KØS - blandt meget andet - eksempler på den farveglade kunstners arbejde med Gurrebunkeren.

Arkiv
Martin Rasmussen

Det bliver så autentisk som overhovedet muligt, når KØS i Køge i den kommende tid byder gæsterne inden for i en rekonstruktion af en del af Gurrebunkeren.
Den lå i Nordsjælland, inden den blev nedlagt for nogle år siden, og den blev farverigt udsmykket af kunstneren Poul Gernes, som også er kendt for den farverige Paladsbygning i København. Inden nedlæggelsen fik KØS lejlighed til at sikre sig en del af bunkerens inventar, som er brugt til rekonstruktionen på museets anden sal.
Og i denne uge besøgte Poul Gernes' datter, Ulrikka Gernes, museet i Køge for at male indretningen og dermed sikre, at rekonstruktionen sker med de autentiske farvesammensætninger fra den meget farverige bunker.
Den og en række andre værker kan ses på udstillingen "15 favoritter fra samlingen". Udstillingen indledes med åbningsfest lørdag den 14. marts klokken 15-17.
KØS råder over godt 18.000 forskellige genstande i samlingen, og de fleste ligger normalt på magasin, men ved denne udstilling har museet altså valgt at vise en række udpluk fra samlingen af skitser, modeller og andre forarbejder til kunst i det offentlige rum.
Her er blandt andet modellen til den lille havfrue stillet op over for det mandlige modstykke "Han" af Elmgreen & Dragset, og der er blandt andet også fremhævet forarbejderne til værker af en række kvindelige kunstnere - som Susanne Ussings frihedsgudinder og naturligvis også Ann Lislegaards model til KØS' egen nye forplads.