CO2-mål var for ambitiøst
Vejle Kommune når ikke sit mål om at reducere kommunens CO2-udslip med 15 procent i år
”Vi har vidst lige fra starten, at det var et ambitiøst mål, men vi må nu erkende, at vi først når målet om at reducere CO2-udledningen med 15 procent i løbet af 2016. Det er selvfølgelig beklageligt,” siger viceborgmester og formand for natur- og miljøudvalget, Søren Peschardt (S).
Han indrømmer, at de i kommunen allerede vidste fra starten, at målet kunne blive vanskeligt at nå. Det er dog ikke noget, han ser et problem i, fordi det netop er et mål, kommunen selv har valgt at stræbe efter og ikke et lovkrav.
”Jeg kan godt lide at have nogle ambitiøse mål, og at vi først når det året efter, har jeg det sådan set godt med,” siger Søren Peschardt.
Den væsentligste grund til, at målet ikke er realistisk at nå inden årets udgang, er ifølge Søren Peschardt, at udformningen af den lokale vindmølleplan er trukket i langdrag.
”Jeg beklager selvfølgelig som natur- og miljøudvalgsformand, at vi ikke når i mål i 2015, men en stor del af vindmølleplanen ligger nu klar til investorerne og er på vej til endelig godkendelse.”
Det er ikke kun vindmølleplanens skyld, at kommunen ikke når sit mål til tiden. Andre tiltag som udbygning af solceller til kraftvarmeværker er også først ved at komme op at køre nu og vil være færdige inden for et års tid.
”Det er min klare forventning, at vi når at reducere CO2-udslippet med 15 procent inden udgangen af 2016.”
For at nå målet i 2016 vil Søren Peschardt blandt andet kigge nærmere på de kommunale bygninger og gå dem efter i sømmene for at se, hvor der kan investeres. Det har nemlig vist sig, at der er rigtig mange penge at hente på energibesparelser i eksempelvis kommunens haller. En erfaring Søren Peschardt gerne vil have bredt ud til andre kommunale bygninger.
”Efterisolering og udskiftning af varmeforsyninger til varmepumper er noget af det, jeg vil gå efter,” siger han.
Til spørgsmålet om, hvorvidt han kan overholde løftet om, at kommunens CO2 –udslip er reduceret med 15 procent med et års forsinkelse, svarer han:
”Det kan jeg på ingen måde garantere. Det er et ambitiøst mål, som vi stræber efter.”
Denne artikel har været bragt på vejlekanten.mediajungle.dk