Penge på vej til hjemmepassede børn
Udvalget for Børn og Familier har vedtaget at Haderslev Kommune skal give tilskud til at passe egne børn hjemme
Du husker måske artiklerne her i avisen for en god måneds tid siden. Her kunne du møde en stor flok lokale mødre, som har valgt at gå hjemme imens børnene er små. For dem er det vigtigt at deres børn passes af forældrene. Vigtigere end at begge parter er på arbejdsmarkedet med de økonomiske fordele det indebærer.
Alligevel vil de hjemmepassende mødre gerne have et tilskud til projektet. Det giver lovgivningen mulighed for, og omkring en tredjedel af de danske kommuner har i dag en model, hvor man som hjemmegående forældre kan søge tilskud efter en skala. Pengene til dette tilskud sparer kommunen så hjem ved at man ikke skal udbetale tilskud til de institutioner, som børnene alternativt ville gå i.
I en brev til mødrene skriver formanden for Udvalget for Børn og Familier, Signe Knappe, at forvaltningen nu arbejder med konkrete retningslinjer, hvorefter ordningen så skal godkendes først i udvalget, så i Økonomiudvalget og til sidst i byrådet. Herefter vil ordningen kunne ansøges.
Glade mødre
I gruppen af hjemmepassende mødre er der tilfredshed med udvalgets beslutning. Længe var det vanskeligt at komme igennem med ønsket, men da der kom fokus på ønsket var udvalget ikke længe om at handle:
"Det er rigtig fint, og man skal huske at selv om et tilskud koster kommunen penge, vil det stadig være en "win-win-situation". Dels vil selv det maksimale tilskud kun andrage måske 85 procent af kommunens udgift til en institutionsplads, og dels er tilskuddet momspligtigt, så en del af beløbet kommer jo nok hjem igen. Men vi er glade. Denne ordning vil gøre det muligt for mange at tage beslutningen om at gå derhjemme imens ungerne er små," siger én af initiativtagerne til gruppen af mødre, Frederikke Stubberup til Lokalavisen Haderslev.
Hvor mange penge?
Forvaltningen arbejder nu med at konkretisere ordningen, men i Dagtilbudsloven står beskrevet, at et tilskud så dette maksimalt kan være på 85 procent af den mindste nettoudgift for kommunen til en institutionsplads for et barn i den givne aldersgruppe. Man vil tidligst kunne opnå tilskud fra det tidspunkt, hvor der er anvist en dagtilbudsplads og hvor barnet er fyldt 24 uger. Byrådet vil altid kunne afvise at give tilskud med den begrundelse, at hensynet til barnet taler imod at forældrene selv står for pasningen. Dette r klar præciseret i såvel Dagtilbudsloven som Serviceloven.
En væsentlig faktor nå der udarbejdes en model er en hensyntagen til barnets udvikling. En betragtning om, at barnet har behov for et sammenhængende forløb i 'børneuniverset' kan spille ind på hvilke aldersgrupper man vil vælge at give tilskud til.