Fortsæt til indhold

På banen med de store

HVB's drenge tegner FC Roskilde i stort stævne i Tyrkiet

Arkiv
Jan Partoft

Påsken bliver noget særligt for drengene på FC Roskildes U13 hold, for de skal ud og kæmpe mod hold fra de store europæiske klubber som Chelsea, Milan, Feynord og Dortmund. Det sker, når de er i Tyrkiet til et elitestævne i påsken.
Holdet der skal af sted, består stort set af Himmelev Veddelev Boldklubs U13 hold. Klubben er en af FC Roskildes moderklubber og på turen til Tyrkiet trækker de i FC Roskildes trøjer.
- Det bliver fedt med en tur til Tyrkiet og at prøve kræfter mod de store klubber, siger Oliver Lauritsen, der er holdets anfører. Han har spillet fodbold siden sit fjerde år og hos HVB fra syvårsalderen.
Drengene fra HVB hører til i toppen af turneringen, da de ligger i U13 Divisionen, der er aldersklassens svar på Superligaen. Her er de på en sjetteplads og er det hold, der kan prale med at have banket FCK's drenge. Sidstnævnte var ubesejrede indtil mødet med HVB.
Træner på holdet er Olivers far Morten Lauritsen.
- Drengene er meget spændte på turen, og de snakker meget om den, og at de skal møde de store klubber, siger han.
- De er dygtige, og gør det godt, og det tror jeg også de vil gøre i Tyrkiet.
Drengene er i Tyrkiet fra mandag 30. marts til fredag 3. april, hvor der spilles Vodafone Football Cup 2015 i Manavgat Antalya.
Holdet er kommet i gruppe med Chelsea.

Morten Lauritsen træner HVB-drengene.