Koldinghus danner ramme for VM-lodtrækning
Til juni skal der trækkes lod til puljerne til Vm i kvindehåndbold
Forberedelserne til VM i kvindehåndbold 2015 er allerede godt i gang, og nu er datoen for lodtrækningen fastsat til den 24. juni 2015. På det tidspunkt er kvalifikationsspillet færdigspillet, og alle VM-deltagerne er kendt.
Lodtrækningen bliver derfor på mange måder det egentlige startskud for slutrunden, og det er derfor en stor og afgørende begivenhed, som fortjener flotte rammer. I samarbejde med Kolding Kommune har vi fået mulighed for at afholde arrangementet på den stemningsfulde slotsruin, Koldinghus.
”Vi ser utroligt meget frem til denne begivenhed, som er en vigtig milepæl i VM-forberedelserne. Derfor er vi særdeles begejstrede for muligheden for at afholde lodtrækningen i så fantastiske rammer, og vi skylder Kolding Kommune en stor tak for samarbejdet, som vi glæder os til at bygge videre på,” lyder det fra DHF's formand Per Bertelsen.
”Vi synes Koldinghus er en perfekt ramme, fordi slottets historie indeholder så mange internationale besøg. Desuden er Kolding vant til at være vært for internationale gæster, så det meget naturligt for os at åbne VM ved at lægge hus til lodtrækningen”, siger Jørn Pedersen, borgmester i Kolding Kommune.