Fortsæt til indhold

Ingen busser til de ældre

Arkiv
Arkiv

Arne Eriksen
Kløvervej 17
6000 Kolding

Under meget stor bråvallaslag har man i Kolding Kommune fået gennemført en ny busruteplan, der skal træde i kraft, når den nye sommer-køreplan skal iværksættes til sommeren 2015. Lige nu er man midt i en høringsfase nr. 3, hvor bussernes afgangstider endelig skal på plads.
Der skal også laves en ny busstation, men jernbanestationen skal ikke have busforbindelser. Man ønsker ikke, at der skal være sammenhæng imellem de forskellige kollektive transportmidler. Bybusser og rutebiler må ikke være “fødemidler” til jernbanen eller omvendt. Sagt med rene ord, så ønsker et flertal i Kolding Byråd ikke, at der er sammenhæng imellem kollektive transportmidler.
Kløverhøj bliver nedlagt pr. 1/4 2015 og vupti, så behøver man ingen bybusser på Kløvervej. Ups, vi glemte lige, at der er blevet bygget 63 ældreboliger i forbindelse med Kløverhøj. Dansk Folkeparti med Søren Rasmussen i spidsen gør ellers meget for de ældre borgere i Kolding Kommune, men det mærker beboerne i disse 63 ældreboliger ved Kløverhøj ikke meget til i den nye buskøreplan.