Fortsæt til indhold

Ryk-ind hos Ring

Roskilde Kunstforening viser 25 ukendte billeder af den kendte maler fra Sankt Jørgensbjerg

Arkiv
Jan Partoft

Interessen for den lokale maler L.A. Ring er stor. Det kan både Roskilde Kunstforening og L.A. Rings Venner konstatere efter åbningen af udstillingen ‘Hvad øjet ser og sjælen føler' i Kunsthuset Palæfløjen.
- Her var flere end 200 gæster, da vi havde fernisering på udstillingen, siger Jes Nysten, der er formand for Roskilde Kunstforening og næstformand i L.A. Rings Venner.
- I det hele taget kan vi se en voksende interesse for Ring og hans malerier. Vi har rundet de 100 medlemmer i venneforeningen. Mange er naturligvis fra Roskilde, men der er også folk fra forskellige steder i landet.
- Så kan vi også glæde os over, at en del museumsfolk med forstand på Ring også er gået med i foreningen.
Kendskabet til foreningen er spredt fra mund til øre, det samme var også tilfældet, da der skulle findes malerier til udstillingen.
- Her er 25 malerier af Ring, og de er i privateje. Vi har fået kendskab til dem efterhånden, som vi har fundet ejere af Ring-malerier. Så har ejerene fortalt, at I skulle også prøve at spørge den og den, siger Jes Nysten.
- På den måde har vi fundet frem til langt flere malerier af Ring, end der kan ses her på udstillingen.
- Vi har planer om en udstilling i forbindelse med Rings fødselsdag 15. august. Til den tid håber vi også, at renoveringen af Rings atelier i Brøndgade, er kommet så langt, at vi kan lukke folk ind.

Besøgscenter

L.A. Rings Venner overtog huset på Brøndgade 1 i slutningen af 2014 og er gået i gang med at renovere huset, som maleren brugte som atelier. Han boede selv i et andet hus på Uglebjerg ved Sankt Jørgensbjerg.
- Atelieret i Brøndgade er vi i gang med at sætte i stand, så det kan bruges som formidlingscenter, hvor vi skal fortælle om Ring og hans malerier, siger Jes Nysten.
- I atelieret kan vi ikke lave udstillinger, dem må vi lave her i samarbejde med kunstforeningen.
- Vi ved ikke, hvor mange malerier, han egentlig har lavet, for han solgte godt i sin levetid. Derfor er billederne ikke blevet registreret, men der er gæt på, at han har fremstillet omkring 1.000 billeder.
- På udstillingen her viser vi 25, og de 23 af dem har ikke været vist offentligt før, så der er nyt at hente for kunstinteresserede, der måske har set nogle af billederne i bøger.
Udstillingen i Kunsthuset Palæfløjen kan ses til og med søndag 10. maj. Åbningstider er fra 12 til 16, undtagen mandag. Der er gratis adgang.
- I samme periode har vi også en lang række fotografier af Krass Clement, siger Jes Nysten.
- Hans billeder er fra København, hvor Ring brugte Sankt Jørgensbjerg som motiv, men der er alligevel en sammenhæng, da Ring selv brugte fotografiet som skitseværktøj og mange af hans motiver er beskåret, som var det et foto.

jp@roskildeavis.dk

Udsigten fra malernes hjem på Uglebjerg.
Vinterparti fra Sankt Jørgensbjerg malet i 1925.