Fortsæt til indhold

FC Sønderborg forlænger med Linak

Linak tager endnu et år som hovedsponsor for FC Sønderborg

Arkiv
Mikkel Hansen

Linak har været sponsor for FC Sønderborg siden etableringen i 2008, og nu har Guderup-virksomheden netop forlænget sit hovedsponsorat med fodboldklubben.
"Vi har flyttet os meget, og der er ingen tvivl om, at Linaks tro på talentudvikling har været afgørende for, at vi er kommet så langt, som vi er i dag. Netop derfor er jeg også meget glad for, at Linak har valgt at give os mulighed for at konsolidere os og skabe et bæredygtigt projekt, der kan forankres i Sønderborg-området i de næste mange år," siger FC Sønderborgs sportschef, Rasmus Andreassen.
FC Sønderborg har også intensiveret jagten på flere sponsorer, og har bl.a. etableret en erhvervsklub. Støtte fra områdets erhvervsliv har afgørende betydning for klubbens muligheder.
I øjeblikket er seniorholdet placeret i toppen af Danmarksserien, og spiller første kamp ude lørdag mod Skanderborg.

Post by Lokalavisen Sønderborg.