Jørgen Mundt ny DF-formand i Køge - Dora Olsen genvalgt
ÅRSMØDE: Lørdag den 28. marts afholdt Dansk Folkeparti i Køge den årlige generalforsamling. Mødet foregik i Borup Kulturhus, og mange medlemmer var mødt op til et dejligt morgenbord, formandens beretning, valg til bestyrelse og ikke mindst for at møde Liselott Blixt, DF's lokale folketingskandidat.
I sin formandsberetning takkede Anne Nielsen bl.a. bestyrelsen for det gode samarbejde igennem årene hun havde været formand. En speciel tak var der også til Dora Olsen for det store arbejde i byrådet til gavn for Køges borgere. Sluttelig meddelte Anne Nielsen, at hun ikke ønskede genvalg.
Ny formand for lokalafdelingen blev Jørgen Mundt Andersen, som blev enstemmigt valgt. Jørgen Mundt Andersen er 1. suppleant til byrådet for Dansk Folkeparti og folketingskandidat, Bornholms Storkreds.
Dora Olsen og Tage Olsen blev genvalgt. Anne Nielsen overtog den ledige plads efter Jørgen Mundt Andersen. Gitte Buggild og Simon Hampe Sørensen blev genvalgt som suppleanter. Sidste medlem af bestyrelsen er Carsten Nielsen, næstformand og kasserer.
Mødet sluttede af med, at medlemmerne fik mulighed for at stille spørgsmål til Liselott Blixt om hendes virke i folketinget og kommende valgkamp.
- Dansk Folkeparti vil også fremover i det politiske arbejde lægge vægt på, at være det parti vælgerne ved de kan stole på. Kerneområderne er stadig, sund og stabil økonomi, udvikling, uddannelse og værdig ældreomsorg, siger Jørgen Mundt Andersen.
pm