Fortsæt til indhold

Tudekiks og pauseknap

Nyt tilbud om krisehjælp til psykisk sårbare døgnet rundt i Sankt Peders Stræde

Arkiv
Anette Gundlach

Foto: Erling J. Pedersen Et nyt døgntilbud til psykisk sårbare og en telefonisk livline er netop åbnet i Sankt Peders Stræde 7. Indenfor står Lise Bjerregaard Nielsen roligt og tager imod. Hun hjælper medarbejderne på centret med at indrette lokalerne og give dem råd om, hvordan de tager bedst imod de mange mennesker i krise, de regner med kommer forbi eller ringer for at få hjælp. Lise Bjerregaard Nielsen fandt selv ud af, at hun var psykisk sårbar, da hun var blot 19 år og gik i gymnasiet. Indtil da havde hun troet, at hun var en helt almindelig ung pige, der bare skulle tage sig lidt sammen en gang i mellem. - Jeg var ikke klar over, at der var noget galt, for jeg vidste jo ikke, hvordan andre havde det, fortæller hun. Da hun en dag talte med en skolepsykolog ændrede hendes verden sig fra det ene øjeblik til det andet.

Skadestuen

Psykologen kunne se, at den var helt gal, og den unge pige blev kørt på den psykiatriske skadestue. Det viste sig, at hun både havde stress, depression og ADHD. - Det var en voldsom oplevelse, siger Lise Bjerregård Nielsen, der i dag er 36 år: - Fra den ene dag til den anden gik jeg fra at være en almindelig ung pige til at være alvorligt syg. Jeg oplevede vrede og sorg, fordi jeg mistede en del af mig selv, siger hun og forklarer, at det er sindsygt hårdt at være indlagt. - Man har det jo svært nok, når man pludselig bliver erklæret psykisk syg. Pludselig skal man også igennem hele systemet og tage stilling til en masse. Det Akutte Døgntilbud skal lette vejen for dem, der pludselig kommer i psykisk krise. - Jeg tror, at den nye hjælp kan være med til at tage krisen i opløbet, så den ikke udvikler sig til noget større, siger Lise Bjerregaard Nielsen. - Nogle gange er det nok at komme forbi og få sig en tudekiks og en snak, smiler Lise Bjerregaard Nielsen. - Det giver tryghed at vide, at hvor man skal henvende sig og at man bliver taget alvorligt. Man undgår ofte de helt store udbrud, når man på den måde kan trykke på en form for pauseknap.

Alle kan opleve en krise

Man regner med, at ti procent af alle mennesker er psykisk sårbare. Men alle mennesker kan opleve en psykisk krise og kan få brug for hjælp. Krisen kan udløses af skilsmisse, boligproblemer, eksamen og alt muligt andet. - Når man er i krise, gør det godt, at man taler om tankerne, der hvirvler forstyrrende rundt i hovedet, så der kommer orden på prioriteringerne, siger Lise Bjerregaard Nielsen. Det Akutte Døgntilbud er for alle voksne. Både for dem, som aldrig har været i kontakt med behandlingspsykiatrien og dem, som har flere indlæggelser bag sig. ag@roskildeavis.dk

Lise Bjerregaard blev som 19-årig alvorligt syg og indlagt på den psykiatriske skadestue. I dag giver hun kommunen råd om, hvordan man hjælper psykisk sårbare.