100 gangs jubilar hos bloddonorerne
Bloddonorerne i Varde har haft en 100 gangs jubilar
Omtrent hvert andet år har Varde korpset en 100 gangs jubilar.
"Vi er utrolig glade, når nogle fra kropset, når dette høje tappetal. Derfor har Jan Hansen også fået overrakt en buket blomster," fortæller formanden, Niels Ole Beck.
Ved en senere lejlighed vil Jan Hansen også få en pelikan, som en synlig tak for sin indsats.
Hver portion blod doneret af en donor bliver opdelt i tre komponenter og Jan har med sin indsats hjulpet 300 mennesker.
Selvom lægerne i dag er meget sparsomme med forbruget af blod, er det helt sikkert, at havde vi ikke donorerne, så ville mange ting ikke være muligt at gøre noget ved for lægerne.
Jan Hansen er til daglig ansat i Varde kommune.
Hvorfor har bloddonor -kropset denne tradition med at give deres 100 gangs jubilarer en Pelikan?
Pelikanen
I Danmark og i en lang række andre lande er pelikanen valgt som den fugl, der symboliserer bloddonorgerningen.
Baggrunden for dette valg skal findes i en gammel overlevering, der siger, at pelikanen plukker fjerene af sit eget bryst, indtil blodet fylder, så skrantende unger kan drikke af det og komme til kræfterne igen.
Som en tak til de bloddonorer, der har ydet en særlig indsats i bloddonorsagen ved at have ladet sig tappe 100 gange, gives derfor en Pelikan i gave. Bloddonorerne i Danmark har i den forbindelse fået fremstillet to forskellige Pelikangaver, som 100-gangsdonorerne kan vælge imellem.
Bloddoner kropset er altid på udkig efter nye bloddonorer. Der skal på landsbasis findes ca. 35000 nye bloddonor om året. Varde bloddonorkorps har ca. 1200 medlemmer som gennemsnitlig bliver tappet 1,4 gange årligt.