Godt nyt til ABBA fans
Gram Slot henter ABBA til Sønderjylland - næsten
ABBA fans kan godt begynde at glæde sig.
“Arrival from Sweden” er verdens største tribute show, der med deres 12 mands store besætning spiller ABBAs evigt unge musik. De gæster lørdag d. 8. august Gram Slot med et show, der verden over trækker fulde huse.
”Vores store eventplads, der er lavet af alt det materiale, som blev gravet op af slotssøen sidste år er færdig, og den skal indvies med manér. Det gør vi med Arrival from Sweden, der mange steder har spillet for 10-15.000 gæster,” fortæller Svend Brodersen, ejer af Gram Slot:
“Det er lidt af et scoop, at Arrival from Sweden kommer til Gram. Det er en del år siden, de sidst har været i Danmark, så det bliver en stor oplevelse for de som gerne vil opleve en så sjælden begivenhed, siger han.
Er selv Abba fan
”Det bliver en kæmpe koncertoplevelse. Jeg var barn, da ABBA var på sit højeste, så jeg kan synge med på alle sangene, og det samme kan mange af de, der er unge i dag. Det siger lidt om hvor god og langtidsholdbar ABBAs musik er,” siger Svend Brodersen, som fortsætter:
“Det gør også at det bliver en koncert for hele familien – alle kan være med den dag.”
Koncerten er blevet til i et samarbejde med Jyske Vestkysten. De to virksomheder, der har hvert deres fagområde, har gennem længere tid samarbejdet om at skabe spændende aktiviteter i Sønderjylland.
Nye højder
Denne gang når samarbejdet nye højder, når de den 8. august er værter for den store udendørs koncert hvor Arrival from Sweden laver deres store ABBA show i de smukke omgivelser omkring Gram Slot.