Fortsæt til indhold

En bid af det indiske køkken åbner i Køge

I denne uge åbner 27-årige Enayatullah Safi en ny, spændende restaurant, Dhoom, der vil servere autentiske, indiske småretter.

Arkiv
Af Louise Lindblad

RESTAURANT: Spændende og anderledes smagsoplevelser med stor inspiration fra indiske street food-markeder bliver bragt til Køge, når den nye, indiske restaurant Dhoom slår dørene op på torsdag i Torvebyen.
Indehaver og idéudvikler Enayatullah Safi kastede sin kærlighed på det indiske køkken på en rejse til Bombay og New Delhi sidste år, hvilket gav ham lysten til åbne en indisk 'dhaba' i Køge.
- Hele konceptet er bygget op omkring en indisk dhaba, som er navnet på vejside-restauranter i Indien, hvor maden serveres i små portioner. På min rejse til Indien smagte jeg på alt muligt fantastisk street food, hvilket gav mig lyst til at bringe samme smagsoplevelse hertil, fortæller Safi, der selv har boet i Køge og gået på Køge Gymnasium..
Der nye, indiske spisested åbner i Café Over Broens tidligere lokaler i Torvebyen 10 på torsdag den 28. maj, hvilket markeres med en åben reception mellem klokken 12-17.
Her kan man komme ind og få et glas vin samt smage på de mange spændende småretter, der alle laves fra bunden af den indiske kok Joysten Fernandes, som Safi har allieret sig med for at ramme de helt rigtige smagsnuancer.
- Problemet med det indiske køkken i Danmark er, at mange menukort er lavet tilbage i 80'erne og 90'erne, og der er stort set ikke sket nogle ændringer siden. Der er helt utroligt mange retter og nuancer, som vi slet ikke har fået smagt i Danmark endnu – og dem vil vi gerne vise et udvalg af, påpeger Safi.
Dhooms signaturret bliver den indiske ret 'Haleem', der blandt andet består af lam, hvede, byg, ingefær, mynte, grønne chili og linser, der alt sammen tilberedes over 8 timer.
- Jeg har sammen med den indiske kok sammensat et menukort med flere retter, som for første gang har fundet deres vej til Danmark. Det glæder jeg mig til, at folk skal smage. Vi kommer til at servere mad, som du kan finde på et street food-marked, men dog på en mere eksklusiv måde, siger Safi.
Enayatullah Safi, der oprindeligt stammer fra Afghanistan, er i en alder af 27 år i forvejen ejer af den indiske restaurant Hindus i Faxe, og derudover læser han statskundskab på Københavns Universitet.
Den indiske dhaba, Dhoom, er det nyeste projekt og første reelle åbningsdag med mulighed for bordreservation er fredag d. 29. maj. Der kommer desuden til at være take-away, ligesom der i sommerhalvåret vil blive serveret mad udendørs på ægte, indisk street food-manér.