Fortsæt til indhold

En glad udstilling i en urolig verden

Emnerne er alvorlige nok, men fortolket af Stig Aunfelt, kan det godt give smil på læben

Arkiv
Af Svend Mikael Larsen

På lørdag har Stig Aunfelt fernisering på sin nyeste udstilling, der har fået plads i de tomme lokaler på Perlegade 42, som han har fået lov at låne. Rummet vil han fylde med i alt 35 værker, hvoraf de fire bliver placeres på gulvet.
"Ja, blandt værkerne er fire røde løbere. Alle vil jo gerne på den røde løber. Politikere, skuespillere, ja selv terrorister," siger Stig Aunfelt.
Alle værkerne er nye og som altid har Stig Aunfelt ladet sig inspirere af, hvad der foregår både her i Danmark og ude i den store verden.

Terror og næstekærlighed

"Terrorangrebet på Charlie Hebdo og senere i København, bådflygtninge i Middelhavet og næstekærlighedens trange kår i Danmark er blandt de emner, jeg tager op denne gang. Men selvom det er alvorlige emner, så må mine billeder gerne give betragteren smil på læben," siger Stig Aunfelt, som er kendt for sin pop-art, der kan rumme både nutidige og historiske personer og tegneserie figurer.
Der er fernisering på udstillingen på lørdag den 30. maj fra kl. 14.30 til 17, hvor alle er velkommen.
Herefter vil udstillingen være åben frem til den 5. juni i tidsrummet kl. 11-17.