Fortsæt til indhold

Håber på ny idrætspark

Venstres Bent Jørgensen vil have svar på spørgsmål - socialdemokraten Prehn tror på en løsning

Arkiv
Arkiv

- Jeg håber og tror også på, at vi kan få en ny idrætspark ved Rådmandshaven. Men først må vi altså have svar på en række afgørende spørgsmål, inden vi kan godkende et så omfattende projekt.
Sådan forklarer Venstres leder i byrådet Bent Jørgensen, der var med til at få udsat sagen til januar, da et oplæg forleden blev behandlet i Økonomiudvalget.
- Kommunen må stille en række nødvendige betingelser, før vi kan gå med til at bruge et attraktivt område midt i byen til et nyt stadion.
- For det første må vi have noget til gengæld, når kommunen stiller en så værdifuld grund til rådighed.
- Dernæst må alle have mulighed for at byde på opgaven, så den sendes i udbud.
- Endelig skal vi samtidig sikre os, at byens øvrige fodboldklubber også får mulighed for at bruge sådan et stadion og de tilhørende faciliteter, når og hvis de har brug for det. FC Roskilde skal ikke have eneret til det, fremhæver han,
- Jeg er med på, at vi skal have en afgørelse om det nye stadion i starten af 2017, så FC Roskilde ved om de kan spille på banen med de krav, der nu er for at være i 1. division. Men vi er altså nødt til at få afklaret nogle spørgsmål, før vi træffer så vidtrækkende en beslutning med stor økonomisk betydning for kommunen.
Bent Jørgensen kommer til at spille en nøglerolle, når sagen på ny skal behandles politisk i januar.
Socialdemokratiet, SF, Radikale og Konservative ventes at være positive, men det er for snævert et flertal til alene at gennemføre så vidtrækkende en beslutning. Derfor ønsker de også at få Venstre med i en vedtagelse.

Tror på løsning

Socialdemokraten Daniel Prehn, der sidder i Kultur- og Idrætsudvalget, tror på en løsning i Rådmandshaven, når partierne får diskuteret projektet igennem.
- Vi må se på, hvad det kræver, men jeg er overbevist om, at et flertal er interesseret i, at vi kan få et godt nyt stadion nu.
- Alternativet bliver jo, at FC Roskilde ellers må spille sine kampe i Køge. Det vil da på alle måder være den værst tænkelige fallit-erklæring, som ingen kan være interesseret i.
Daniel Prehn afviser en idé fra DF's Merete Dea Larsen om at flytte idrætsparken ud ved Dyrskuepladsen og i stedet sælge den dyre grund ved Rådmandshaven til boligbyggeri.
- Så ødelægger man jo hele ideen om, at det nye kompleks med omklædningsrum, sports-hostel og andre faciliteter kan fungere sammen med Roskilde-hallerne og Kildegården.
- Et betydeligt antal ungdomsboliger er med i det nuværende projekt, og det bliver slet ikke til noget, hvis de ikke bliver en del af stadion-byggeriet, mener Daniel Prehn.
tk