Mere frit valg ved hjælp til indkøb af dagligvarer
Sønderborg Kommune har nu indgået aftale med fire købmænd
Borgere, der er visiteret til at få dagligvarer bragt ud, fordi de ikke selv kan klare at gå på indkøb, får nu mulighed for at vælge mellem flere leverandører.
Sønderborg Kommune har også tidligere haft aftaler med flere dagligvareforretninger, men borgerne var efter geografi knyttet til én leverandør.
Seniorudvalget har tidligere behandlet og byrådet godkendt, at Sønderborg Kommune fra 1. marts indgår kontrakter om at bringe dagligvarer ud i hele kommunen til de borgere, der er bevilget hjælp til betalt vareudbringning.
Samme frihed til ældre
Sønderborg Kommune har nu indgået kontrakt med Bovrup Købmandsgård, Dagli'Brugsen i Dybbøl, Min Købmand i Sønderborg og Min Købmand i Tandslet.
“I vores gamle aftale var borgerne sikret hjælp til indkøb af dagligvarer, men ikke frit valg af leverandør. Den mulighed får de nu. Jeg kan som borger og forbruger vælge mellem flere butikker, og den frihed er det rimeligt, at vore ældre, som ikke selv kan købe ind, også har,” udtaler Preben Storm, formand for seniorudvalget, i en pressemeddelelse fra Sønderborg Kommune.
Kommunen vil i nærmeste fremtid sende orienteringsbrev til de borgere, ordningen vedrører. jesl