Mobilitetsplan skuffer
Hans Holmer
Byrådsmedlem (SF) og
Lis Ravn Ebbesen
Naturen, idrætten og kulturen skaber glæde overskud og mentalt og fysisk sundhed, og SF er optaget af, at der er lige adgang for alle i Kolding Kommune.
Det kan knibe for medborgere med små eller større handicaps. Derfor fik SF afsat penge til at øge tilgængeligheden på Godset i budgettet for 17. Det arbejde går nu i gang. Det betyder, at tilgængeligheden til spillestedet på Godset optimeres og skaber væsentlig lettere adgang for dårligt gående og kørestolsbrugere.
Herudover vil rampen, der monteres, skabe forbedrede vilkår for de frivillige i forbindelse med load-in og load-out i forhold til musikgear. For vi skal også passe godt på vore frivillige.
Individuelle flexture er netop udvidet til at også blinde borgere er omfattede, et SF budgetønske fra i år. Vi glæder os i SF over, at vi i byrådet står sammen om at øge tilgængeligheden. Derfor er vi skuffede over den ”mobilitetsplan”, der er på vej i byrådet. Vi har påpeget, at der også bør tages hensyn til mennesker, der har brug for rollator eller crossere i naturen, ligesom vi syntes denne store befolkningsgruppe kunne indgå i de mange fine illustrationer. Det er ikke sket.
Vi oplever, at vi i byrådet er optaget af at ” designe” det bedste liv for borgerne i kommunen. Hvorfor glemmes denne gruppe så gang på gang? Det burde være en ommer.