Længe leve religionsfriheden
Lis Ravn Ebbesen
Byrådsmedlem for SF, Lindealle 18
Jeg har grundloven stående på mit kontor. Den blev uddelt gratis af Dansk Folkeparti for snart mange år siden og har været et godt opslagsværk til mine grundlovstaler.
Heri kan man ifølge §67 læse: at har borgerne ret til at forene sig i samfund for at dyrke Gud som de ønsker, så længe intet læres eller foretages, som forbryder sig imod sædeligheden eller den offentlige orden, mens §70 forbyder forskelsbehandling på grund af ens religiøse tilhørsforhold eller afstamning.
Det kan undre, at Dansk Folkeparti dengang var så optaget af at sikre alle borgere, især dem med anden etnisk baggrund kendskab til grundloven, når man lokalt selv er så optaget af at bryde den.
Kønsopdelt svømning er vel netop det modsatte af at ”forbryde sig mod sædeligheden” ?
Og forbyde den kønsopdelte svømmeundervisning, fordi det handler om noget religiøst er vel netop at forskelsbehandle på grund af en gruppe borgeres religiøse forhold?
Jeg har i al fald svært ved at forestille mig det næste bliver et generelt forbud mod kønsopdelt fodboldhold, svømmehold og hospitals afdelinger.
Så jeg kan kun opfatte det som Dansk Folkeparti opfinder særregler for at genere en gruppe borgere mest mulig, og det er da langt ude. Og også i strid med grundlovens ord.