Fortsæt til indhold

Taberne skal også være glade

Arkiv
Af Jacob Hove

De borgmestre, der var med i opløbet om den nye politiskole, skal ikke være trætte af at blive slået på målstregen af Herning, men glæde sig over, at der skal flyttes flere statslige arbejdspladser ud af København i fremtiden.
Det sagde økonomi- og indenrigsminister Simon Emil Ammitzbøll (LA) på et samråd i sidste uge:
“Dem, der får, skal være glade, og dem, der ligger i nærheden, de får sikkert også nogle positive effekter ud af det, og så skal man glæde sig over, at der i regeringsgrund- laget står, at der kommer en ny omgang udflytning af statslige arbejdspladser.”
Flere borgmestre herunder Vejles har brokket sig over processen, der endte med, at det blev besluttet at placere den nye politiskole i Herning, og justitsminister Søren Pape (K) har da også efterfølgende kaldt forløbet “uskønt”.

Uskønt

På samrådet blev Simon Emil Ammitzbøll spurgt, om han var enig i Papes udsagn om, at processen har været for lang og uskøn.
“Hvis han udtalte det efter, han blev justitsminister, så er økonomi- og indenrigsministeren enig,” sagde økonomi- og indenrigsministeren.
Selvom Herning er blevet udråbt som hjemsted for den nye politiskole, så er intet afgjort. Den endelige afgørelse må vente til næste år.