Fortsæt til indhold

Juleaften i børnehøjde

Gl. Haderslev Kirke afholder igen i år to børnegudstjenester

Arkiv
Arkiv

Igen i år har familier mulighed for at begynde juleaften i børnehøjde i Gammel Haderslev Kirke, når vi om formiddagen d. 24. december holder to børnegudstjenester. Vi skal selvfølgelig høre om, hvad der skete julenat, og så skulle Villads fra Valby kigge forbi…. Kom og hør mere juleaften," lyder det lokkende.
Traditionen med en børnegudstjeneste om formiddagen juleaften i Gl. Haderslev kirke begyndte for to år siden. Og det har åbenbart været savnet.
”Sidste år dukkede der 450 børn og voksne op, hvilket er mere end vores kirke kan rumme. Der var mennesker overalt, og de sidst ankomne måtte sidde oppe ved orglet. Det er selvfølgelig ikke ok, hverken med hensyn til sikkerheden eller oplevelsen. Derfor har vi i år valgt at holde to børnegudstjenester i løbet af formiddagen. For ingen skal gå forgæves - slet ikke juleaften," fortæller kirke- og kulturmedarbejder Vibeke Hansen Vibe.
"Gudstjenesterne er 24. december kl. 9.30 og kl. 11.00 i Gl. Haderslev kirke. Gudstjenesterne er ens, så det er op til de små poder, hvor tidligt de er klar til at komme ud af døren. Vi håber på en god fordeling mellem de to gudstjenester, så vi ikke skal have orgelpulpituret i brug igen i år," slutter hun./pra