Borgerne har tillid til politiet
Også i Korskærparken er borgernes tillid til politiet høj
Dansk Politi udarbejder en gang om året en undersøgelse, der måler danskernes tryghed i deres nabolag og deres tillid til politiet.
"Dette års Tryghedsindex viser, at borgerne i Sydøstjyllands Politikreds generelt set er meget trygge i deres nabolag og nærer stor tillid til politiet - også i de særligt udsatte boligområder," fortæller fung. chefpolitiinspektør Klaus Munk Nielsen i en pressemeddelelse.
Trygheden og tilliden til Sydøstjyllands Politi ligger stort set på niveau med 2015. I dette års Tryghedsindex kan man aflæse, at 89,1 % af danskerne på landsplan føler sig trygge i deres nabolag, og at tallet i Sydøstjyllands Politikreds ligger en lille smule højere, nemlig på 90 %. Andelen af borgere, der har tillid til politiet ligger på landsplan på 81,1 %, hvor det i Sydøstjyllands Politikreds ligger på 81, 2 %.
Korskærparken
Tryghedsindexet viser også målinger for landets særligt udsatte boligområder, som der er udpeget tre af i Sydøstjyllands Politikreds. De tre områder er Korskærparken i Fredericia, Finlandsparken i Vejle samt Skovparken og Skovvejen i Kolding. Generelt er trygheden og tilliden til politiet lavere i de særligt udsatte boligområder, men i alle tre udsatte boligområder i Sydøstjyllands Politikreds ligger tilliden til politiet et pænt stykke over landsgennemsnittet.
Særligt i Korskærparken er borgernes tillid til politiet høj. Her er tallet steget fra 75, 5 % i 2015 til 86, 4 % i 2016.
Tryghedsindexet, der blev foretaget i samarbejde med Danmarks Statistik, omfattede 11.230 besvarelser.