Udfaldet har betydning for Danmark
Jørn Brøndal. 55 år. Lektor i amerikansk historie ved Syddansk Universitet. Aktuel med bogen “Det sorte USA” på Gads Forlag.
Hvad synes du om valgkampen?
Valgkampen har været præget af en skinger tone og nogle utrolige personangreb, som vi ikke har set i hverken dansk politik eller fynsk kommunalpolitik.
Donald Trump har truet med at sende Hillary Clinton i fængsel, sammenlignet hende med djævlen og sagt, at han muligvis ikke vil anerkende valgresultatet. Den slags ville være uhørt herhjemme, og man har heller ikke tidligere set det i USA.
Hvad er kandidaternes største styrker og svagheder hver især?
Clintons styrke er hendes enorme erfaring. Hun har været udenrigsminister, senator og førstedame, og hun er god til at holde styr på fakta og debattere.
Men hun er ikke så dygtig til at holde tale og virker ikke inspirerende som person. Desuden har hun en række møgsager, der klæber til hende, for eksempel omkring hendes emails og omkring Clinton-fonden. Hun er tilknappet og bryder sig ikke om pressen, og det er ikke særlig smart for en præsidentkandidat.
Trumps styrke er hans energi og udstråling. Han bliver ved med at kæmpe og spiller på det ønske om forandring, som mange amerikanere har.
Hans svagheder er meget udtalte. Han ved for lidt om politik, er uerfaren, lyver meget og fremfører direkte usande påstande. Det er også en svaghed, at han går målrettet efter hvide vælgere på bekostning af alle minoritetsgrupperne.
Hvilken forskel gør det for Danmark, om det er Clinton eller Trump, der vinder?
I sidste ende kan det komme til at gøre en forskel. Trump ser ikke ud til at bryde sig om frihandel, og han er kritisk overfor handelsaftaler og transnationale samarbejder. Det kan potentielt påvirke handelsrelationerne mellem EU og USA og mellem Danmark og USA. Han er negativt indstillet over for NATO, men positivt stemt over for Rusland og Putin. Det er meget anderledes end det, vi er vant til fra USA.
Der minder Hillary Clinton mere om det, vi har set fra Barack Obama, omend hun er endnu mere åben overfor frihandel og NATO og meget mere skeptisk overfor Putin. Uanset hvem der vinder, vil det have en afsmittende effekt på Danmark - spørgsmålet er bare hvordan.
Hvad skal du lave på valgaftenen?
Jeg dækker valget for DR på P1 og på DR2, så det bliver noget med en masse medier. Hvis jeg er heldig, får jeg lov at sove lidt om natten, men jeg ved det ikke endnu. Det er jo også først onsdag morgen, at vi ved, hvem der reelt vinder.
Hvem hepper du på?
Nu hvor jeg skal dække det for medierne, vil jeg vil helst ikke tage parti. Men vi kommer nok ikke udenom, at Clinton har en del mere erfaring end Trump.