Fortsæt til indhold

Smid kiloene hjemme i stuen

Fit.nu åbner helt nyt koncept i Odense, hvor du får mulighed for at træne med kendisser hjemme i stuen

Arkiv
Camilla Olesen

Er der røget lidt for meget på sidebenene i løbet af december, og vil du gerne af med kiloene igen? Eller ønsker du måske bare at få strammet op hist og her samt komme i bedre form, så har du nu en helt ny mulighed.

Fit.nu starter et helt nyt koncept i Odense, hvor du kan træne hjemme hos dig selv, lige præcis når det passer dig, og derudover bliver du i løbet af de 90 dage, som programmet kører, tilknyttet en kostvejleder samt en gruppe, som ligesom dig også følger programmet.

“Vi har testet idéen i Kolding i et halvt år, og vi vil gerne udbrede konceptet. Vi ved, at det virker, og det er det vigtigste for os,” fortæller Poul Pinstrup, partner hos Fit.nu.

Kendisser på programmet

Det foregår sådan, at man køber adgang til hjemmetræningsvideoer. Her er håndboldslandsholdsspiller Louise Spellerberg samt boksestjernen Mikkel Kessler blandt andre med.

De viser, hvordan du skal lave øvelserne, og de viser også forskellige måder at lave dem på, så alle kan være med, for det er nemlig vigtigt.

“Det foregår på tid, så hvis man kun kan lave to gentagelser af øvelsen, så er det det, man gør. Alle skal kunne være med. Det tager samtidig kun mellem 30 og 45 minutter at træne hjemme i stuen, og det er til at overskue,” siger Poul Pinstrup.

Og når det er lige præcis 90 dage forløbet kører, så handler det om, at når man har gjort noget i 90 dage, så er det blevet en del af hverdagen.

“På 90 dage kan man bryde vaner eller få nye, hvis ingen man har haft. Vi er blevet inspireret fra USA, hvor man bruger det med de 90 dage rigtig meget,” fortæller partneren hos Fit.nu.

Plads til at synde

Selv om man bliver en del af en gruppe, der mødes, og der også er kostvejleder på kombineret med træningen hjemme, så er der stadig plads til at synde, for det handler ikke om, at man skal være fanatisk.

“Man kan jo sige, at netop fordi man laver noget, så giver det plads til at synde, men kostvejlederen hjælper også med opskrifter på alternativer til de søde sager, men som stadig smager sødt,” oplyser Poul Pinstrup.