Fortsæt til indhold

Politisk pres for ny trafikforbindelse

Arkiv
Arkiv

I Trekantområdet er der glæde over, at et stort flertal i Folketinget har fundet penge til undersøgelser af en ny midtjysk parallelmotorvej.
Trafikken på E45 i Trekantområdet har de seneste år været stærkt stigende. Med den allerede besluttede udvidelse af den østjyske motorvej syd for Aarhus, forventes trafikken at stige endnu mere.
Derfor har de syv borgmestre i Trekantområdet den seneste tid presset på for at få en ny midtjysk motorvej fra Sønderjylland til Nordjylland med første etape fra Haderslev til Give.
Det er netop tværforbindelsen, der vil lette belastede strækninger på E45. Men borgmestrene kan ikke finde tværforbindelsen i den netop indgåede aftale mellem regeringen, Socialdemokratiet, Dansk Folkeparti og Radikale Venstre, der bevilger 65 mio. kr. til forundersøgelse og VVM-undersøgelse af den nye parallelmotorvej.

”Det undrer os meget, at tværforbindelsen ikke ser ud til at være tænkt ind. Jeg vil derfor gerne opfordre til, at den straks bliver tilføjet,” siger Jørn Pedersen, borgmester i Kolding.logy