Esbjerg Energy vil stjæle ”kødben” i ”hundehuset”
Årets første udfordring for Esbjerg Energy finder sted tirsdag aften i Odense, hvor de lokale Bulldogs tager imod i ”hundehuset”. Her møder ”ligaens dukse” fra Odense øjeblikkets nummer fem i Metal Ligaen, Esbjerg. En kamp hvor vestjyderne vil ”stjæle hundenes kødben fra hundehuset”.
"De har indtil nu haft en god sæson i Odense," konstaterer cheftræner Mark Pederson fra Esbjerg Energy og fortsætter:
"De har spillet godt i stort set hele sæsonen og det forventer jeg ikke ændrer sig. For vort vedkommende skal vi gå ind til kampen med en god attitude og et ønske om at arbejde så hårdt som muligt for tingene. Og det vil alt sammen komme til at foregå i en dejlig hal med en god atmosfære."
Odense Bulldogs stiller op til Esbjerg-kampen med fire sejre i de seneste fem kampe. Energy med tre sejre i de seneste fem spillerunder.
"De har jo præsteret meget godt, men de skal vel også have et formdyk på et tidspunkt. Og det bliver mod os," siger Energy-backen Kasper Jensen og tilføjer:
"De spiller jo et rimeligt fysisk spil, efter den canadiske træner Brad Gratton er kommet til. Man kan have en formkurve, der går op, eller én der går ned. Nu har de haft deres optur - og nedturen...den kommer mod os," griner Esbjerg-backen.
"Nu har drengene haft muligheden for at nyde nytåret. Vi er stadig et lidt decimeret mandskab med flere spillere ude (U20 VM), men vi har samtidigt fået tilført backen Kyle Wharton, som er kommet lidt tættere på integrationen i vore spilsystemer. Og nytåret har samtidigt givet mulighed for at gense et par spilsekvenser og gennemgå nogle rutiner, som vi føler, er vigtige i forberedelserne," siger Mark Pederson:
"Vi har pjattet lidt med, at vi havde årets hidtil bedste træning lørdag, på trods af at det kun var den tredje januar. Men realistisk vurderet i forhold til den forgangne del af sæsonen, var det en af vore aller bedste træningspas. Så forhåbentligt kan vi tage energien fra forberedelserne med til kampen og så er det bare at stå op og levere i kampen," siger coach Mark Pederson.
Esbjerg Energy´s bruttomandskab:
Målmænd: Yutaka Fukufuji, Nicolaj Henriksen(U20 VM) og Andreas Lauridsen.
Backs: Kyle Wharton, Anders Krogsgaard(U20 VM), Rasmus Vad Christensen, Andreas Pedersen, Kasper Jensen, Jeppe Holmberg(U20 VM), Wade Bergman, Shinya Yanadori, Anders Koch.
Forwards: Scott Howes, Aaron Lee, Mark Derlago, Lasse Bang, Sune Hjulmand, Søren Nielsen(U20 VM), Esben Nielsen, Niklas Andersen, Andrew Clark, Mathias Sørensen, Henrik Clausen, Christian Wejse.