Giver penge igen til kreativt brændstof
For 16. gang er Bisballe-prisen uddelt til en ikke-anerkendt kunstner
Hvert år dumper 75.000 kroner helt uventet ind på kontoen hos en ukendt kunstner. Pengene er fra Bisballefonden, hvis stifter og mæcen er erhvervsmanden og kunstelskeren Jens Bisballe fra Roskilde. I december var det digteren Christian Yde Frostholm, som modtog prisen, fordi han af den seks mand store priskomité blev anset for at være ’en særligt begavet kunstner, der uberettiget endnu ikke har opnået anerkendelse uden for en snæver kreds’. Jens Bisballes fond har siden 1981 uddelt kunstpriser 16 gange, og ingen af gangene har kunstneren vidst, at han var i spil som modtager. - Det er de seks notabiliteter inden for forskellige kunst-genrer, der selv anbefaler modtagere af prisen. Man kan ikke søge den, oplyser Jens Bisballe.
Tak til kunsten
Fondens kunstpris kan ses som en slags tak for hjælpen fra erhvervsmanden til kunsten, som i hans mest erhvervsaktive år fungerede som inspiration og kreativt brændstof i hans virksomhed Jens Bisballe Planlægning, som blandt andet havde adresse i Algade. - Mine medarbejdere og jeg arbejdede med logistik, planlægning og tal. Altså meget konkrete og faktabaserede opgaver. Det var ikke så almindeligt dengang, vi åbnede firmaet i 70’erne, at man tænkte på at bruge kunsten som inspiration til innovation. Men det var - og er - min overbevisning, at man kun kan levere ordentlige løsninger, hvis det kreative også får lov at udfolde sig, fortæller rådgivende ingeniør Jens Bisballe.
Stolt af Roskilde
Kunsten som kreativt brændstof ser han med glæde udfolde sig i Roskilde de seneste år. - Roskildes udvikling ligger mig på sinde. Jeg er stolt og glad for at se en by hvor Roskilde Museum, Schubertselskabet, Domkirken, Vikingeskibsmuseet og festivalen sætter internationale standarder, siger han. Jens Bisballe har for nylig overladt formandsposten i fonden, han stiftede, til sin datter Bettina Bisballe Burrell. Han er heller ikke længere virksomhedsejer, men erfaringerne fra hans succesrige firma, der gjorde det muligt at stifte Bisballefonden, bruger han nu som bestyrelsesformand i en række virksomheder.