Fortsæt til indhold

Butikstyv blev tilbageholdt af detektiv

Arkiv
Arkiv

Butiksdetektiver er for mange supermarkeder og butikker til stor gavn. Onsdag var der tre butikstyve på spil i Kolding Kommune.
På Industrivej ved ABC Lavpris i Vamdrup opdagede en butiksdetektiv klokken 17.45 en 37-årig mand, der snuppede forskellige varer til en værdi af 43 kroner. Da detektiven konfronterede manden med tyveriet, forsøgte han at løbe fra stedet, men han blev indhentet og tilbageholdt af butiksdetektiven indtil politiet kom og tildelte manden en bøde.
I Fona ved Kolding Storcenter var det en 12-årig dreng fra Kolding, som onsdag klokken 16.50 blev fristet af at stjæle en mus til en PC. Da tyveriet blev opdaget, kontaktede man Lokalpolitiet i Kolding og en patrulje kørte drengen hjem til hans forældre, da han er under den kriminelle lavalder.
I Bilka blev en 36-årig mand fra Sjælland ligeledes opdaget af en butiksdetektiv, da han stjal 46 plader Rittersport chokolade. Tyveriet skete onsdag klokken 16.40, hvor politiet også tildelte manden en bøde for tyveriet.