Beton mod biler på Stændertorvet
P-forbudt-skilte virker ikke, siger projektleder
Det nye Stændertorv er så indbydende at køre rundt på for nogle bilister, at p-forbudt- skiltene ikke virker, fortæller projektleder på torvet, Birgitte Løkke.
Flere af skiltene er allerede bulede og skæve, fordi køretøjer har overset dem og er bakket direkte ind i dem.
Spor i julesneen afslørede de mange ulovlige bilister, som trodsede forbuddet og i stedet kørte rundt på hele torvet i juleferien, da byggearbejdet stod stille, fortæller projektlederen.
Person- og lastbiler kørte også på fliserne ud for forretningerne, hvor der endnu ikke var lagt grus. Det medførte flere steder, at fliserne knækkede, fordi de ikke lå fast endnu.
Flere af lastbilerne havde dog et lovligt ærinde i gaden, da de kom med varer og hentede affald. De havde ikke fået besked om, at de ikke måtte køre i gågaden.
Beton mod biler
- Vi har valgt at sætte betonklodser op omkring det nylavede Stændertorv ved pavillionen, indtil torvet er rimeligt færdigt, siger Birgitte Løkke.
Til efteråret bliver der sat møbler op og plantet træer på torvet.
Til den tid skulle det gerne falde naturligt for bilisterne at finde ud af, hvor de må køre, og hvor det er forbudt, håber projektlederen.
På det tidspunkt bliver betonklodserne fjernet igen.
Klodserne hindrer dog ikke, at køretøjer stadig skal have mulighed for at køre ad Skomagergade for at læsse af og på.
Her er det meningen, at bilisterne skal holde sig på midten af vejbanen.
Men i dag holder både skralde- og lastbiler ofte helt inde ved facaderne, så den manuelle transport er kortere.
- Det skal vi snarest have fortalt dem, at de ikke må, siger Birgitte Løkke.
Hun er dog sikker på, at fliserne holder til den tunge last, nu hvor der er kommet grus i revnerne. De ødelagte dele bliver i den kommende tid erstattet af nye, lover hun.
Hvad mener du. Skriv en kommentar nedenfor.