Fortsæt til indhold

Bombetrussel lukkede Kolding banegård

Arkiv
Lotte Gyldenvang

Fredag aften klokken 21.59 kom en 20-årig mand ind i forhallen på banegården i Kolding.
Her bad han på engelsk de tilstedeværende personer om at forlade bygningen, fordi en bombe snart ville sprænges.
“Folk tog det umiddelbart stille og roligt, så manden skabte ikke panik, men en del var nervøse og bekymrede, da politiet kort efter dukkede op,” siger politikommissær Poul Steffensen fra Lokalpolitiet Kolding.
Da politiet ankommer står der et par stykker og taler med manden, der har afgivet bombetruslen.
“Vi kunne hurtigt konstatere, at der var tale om en mand, som virkede til at være ude af balance og psykisk ustabil. Derfor undersøgte vi banegården uden den store panik omkring truslen”, fortæller Poul Steffensen til Lokalavisen.
DSB blev underrettet og banegården blev lukket i en times tid, mens hundepatruljer undersøgte banegården, men truslen blev afblæst.
Den 20-årige mand, som stod bag bombetruslen, bor i Nyborg, men er fra Kolding-området. Han overnattede i politiets varetægt til lørdag. I løbet af natten var manden psykiske tilstand forværret og han blev tvangsindlagt på psykiatrisk afdeling i Kolding.